.
Türkiye'ye şeriat Gelmez Diyenlere PDF Yazdır E-posta

Bu makale 4355 defa okunmuştur.

Yazar DAVER DARENDE Emekli diplomat-Yazar   
Çarşamba, 25 Haziran 2008 15:07

Sırça köşklerinde ahkâm kesen sözde aydınlar, kimi yazar ve çizerler, ülkemizi bir ahtapot gibi kollarıyla saran dinsel faşizmin Cumhuriyetin kalan son birkaç kalesini de ele geçirmek üzere olduğunu ne zaman fark edecekler?

“Başörtülü kızlarımızın parlamentoya ve üniversiteye girmesi laikliğin teminatıdır”, “Bu saatten sonra Türkiye’ye şeriatın geleceğine inanmıyorum” diyen tatlısu aydınları bu açıklamalarıyla neyi amaçlıyorlar? Ülkemizin elden gittiğini, beyinleri akıl dışı öğretilerle, kör inançlarla yoğrulmuş yoksul ve cahil bırakılmış halkımızın iane yarışı içine girenlere tutsak edildiğini nasıl görmüyorlar? Meydanların imamlara terk edildiği, ilahiyat kontenjanının ikiye katlandığı, Kuran kurslarının hızla arttığı, kamuda türban yasağının delindiği, harem-selamlık yaşamın olağan sayıldığı, sanat galerilerinde resimlerin ortadan kaldırıldığı, içki yasağının yaygınlaştığı ve nihayet Amsterdam seferini yapan KLM uçağındaki türbanlı bir Türk kadının günah olduğu gerekçesiyle yanında oturan Hollandalı siyasetçiyi zorla yerinden kaldırmasından sonra şeriatı çağrıştıran sayısız benzer olayın yaşandığı ülkemize çağdaş bir ülke diyebilir miyiz?

Aydınlanma devriminin ateşiyle büyümüş, yapıtlarından başka hiçbir mülkü olmayan değerli düşünür Vedat Günyol bir denemesinde şöyle demişti: Özgün düşüncenin tadını tatmamış, kafa işletmeden birtakım hazır düşüncelere körü körüne inanmış yobazların, her özgür düşünce sahibine en aşağılık silahlarla saldırmalarında yurt hesabına ettikleri kötülükler büyüktür.şimdi aramızda olmayan Vedat Günyolun otuz yıl önce söylediği bu sözler günümüzün gerçeklerini yansıtmıyor mu? Yakın geçmişte ve günümüzde kimi siyasetçilerimizin davranış ve söylemleri bana Platonun şu anlamlı özdeyişini anımsattı:

Karanlıktan korkan bir çocuğu kolaylıkla affedebiliriz. Hayatın gerçek trajedisi, bir yetişkinin aydınlıktan korkmasıdır.

Aydınlık günlerde buluşmak umuduyla...

CUMHURıYET     1 HAZıRAN 2008

Çarşamba, 25 Haziran 2008 15:20 tarihinde güncellendi

mod_vvisit_counterBugün540
mod_vvisit_counterDün893
mod_vvisit_counterBu hafta5645
mod_vvisit_counterBu ay6576
mod_vvisit_counterTüm2490110