.
Atatürkçülük ve Cumhuriyet PDF Yazdır E-posta

Bu makale 146 defa okunmuştur.

Yazar Özdemir İnce /abc.com   
Cumartesi, 15 Eylül 2018 10:01

Atatürkçülük ve Cumhuriyetçilik

Atatürkçülük” ne zaman icat edildi, maymuncuk’a, takiyye aracına ne zaman dönüştürüldü ? Hatırlamıyorum. Ama, sanırım, 1950’den sonra icat edildi. Cumhuriyet ve devrimlerine ihanet edenler, bunu, her zaman “Atatürkçülük kisvesi” altında yaptılar. Örneğin “Karşı Devrim”in resmi temelini atan Demokrat Parti iktidarı, göz boyamak için  “Atatürk hakkında işlenen suçlar “ kanunu çıkardı. ABD ile askeriye, Türkiye’de gelişen sol ve demokrasiyi engellemek için, Atatürk pasaportuyla,  12 Mart 1971 ve 12 Eylül 1980 darbelerini yaptı. AKP’yi kurup iktidara getirmek için, Atatürk hesabına, 28 Şubat 1997 tarihinde , “Ilımlı İslam Darbesi” yapıldı. Perde askeriyenindi ama Karagözcü gene ABD idi.

Okulu yok, diploması yok, sınavı yok. Fesadı ve dalaveresi çok! Ama Atatürkçü Düşünce Derneği de var, diyeceksiniz. Daha önce de yazdım: Keşke adı “Cumhuriyetçi Düşünce Derneği” olsaydı. Cumhuriyetçi kuşun yuvasına Guguk Kuşu yumurtasını bırakamaz.

Yüklenen özel anlam  da güven vermiyor.. Aslında siyaset dışı duygusal bir kullanım olup siyasi bir karşılığı yok. Takiyye olarak kullanılan Atatürkçülükten söz ediyorum. Bir başka bağlamda  yazmak ve söylemek gerekirse:  Mustafa Kemal Paşa ve Atatürk sadece Cumhuriyet Halk Partisi’ne “ait” bir  kişilik değil.

Atatürk, CHP’nin kurucusudur, ama Atatürkçülük CHP’nin siyasal ilkeleri arasında yer almaz. CHP’nin siyasal ilkeleri “Altı Ok’tur, yani Cumhuriyetçilik, Laiklik, Halkçılık, Devletçilik, Milliyetçilik, ve Devrimcilik.  1927’de Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik ve Laiklik olarak tanımlanan dört ilkeye, 10-18 Mayıs 1931 tarihlerindeki üçüncü parti kurultayında Devletçilik ve İnkılapçılık (Devrimcilik) ilkeleri eklenerek “altı ok” kavramı benimsenmiştir. CHP’lilerin tamamı Atatürkçüdür, olmak zorundadır ama her Atatürkçü CHP’li değildir.

Atatürkçülük ile  Altı Ok’u da içeren Cumhuriyetçilik aynı şey değil. Olamaz zaten. Örneğin bir Atatürk heykeline saldırı olur, kendilerini Atatürkçü olarak tanımlayan kitlenin bir bölümü ayağa kalkar. AKP iktidarı Cumhuriyet’in en önemli devrim yasalarından olan Tevhid-i Tedrisat  Kanunu’nu (Öğretim Birliği Yasası) ayağının altına alıp çiğner, ama aynı kitlenin geri kalanı herhangi bir tepki bile göstermez. Neden, çünkü Cumhuriyet’in ne anlama geldiğini bilmezler. Atatürk rozeti takmanın, Atatürk resimli fincanla çay içmenin, alanlarda, salonlarda “Mustafa Kemal’in askerleriyiz!” diye kendi kendini alkışlamanın Cumhuriyetçi olmakla herhangi bir ilişkisi yoktur. Bunlar Kişiye Tapınç sınıfına bile girmez. Modadır! CHP’nin ilkeleri arasında kişiye tapınç da yoktur. Her seçim yenilgisinden sonra demoralize olup “Artık CHP’ye oy vermeyeceğiz” diye ağlaşanlar bu kitleden çıkar. Oysa CHP’ye 6 Ok’la bağlı olanlar, eleştirirler ama asla “Artık CHP’ye oy vermeyeceğiz” demezler.  Parti bağları ve bilinçleri vardır. Herkes Atatürkçü ise, Selefi İslamcılık neden iktidarda?

Bu ülkeye, demokrasiye, özgür düşünceye, CHP’ye, sola en büyük kötülüğü darbeci askerler yaptı. Düşünsenize “zorunlu din dersi”ni anayasaya zorla koyduran Kenan Evren bile sekter ve ödünsüz Atatürkçü (!) idi. “Atatürkçü” sözcüğü ile yapılan soytarılıkları “Cumhuriyetçi” ile yapamazsınız. Fetullah Hoca ile Adnan Oktar bile Atatürkçü’ydü, Cübbeli Ahmet de kesinlikle Atatürkçü. AKP de Atatürkçü ama Cumhuriyet devrimlerinin tamamının can düşmanı. Her yıl onlarca kez Cumhuriyet’i gücendiren Osmaniyeli Devlet Bey bile baş Atatürkçü. Bu manzarayı 1980’lerde gören Nadir Nadi 1982 yılında “Ben Atatürkçü Değilim” adlı bir kitap yayımlamıştı. Haklıydı Nadir Nadi, İslamcı iktidara kapı açan Kenan Evren “Atatürkçü” ise Cumhuriyetçi Nadir Nadi Atatürkçü olamazdı. Cumhuriyetçi olmadan Atatürkçü olunamaz!

Cumartesi, 15 Eylül 2018 10:06 tarihinde güncellendi

mod_vvisit_counterBugün821
mod_vvisit_counterDün1475
mod_vvisit_counterBu hafta5031
mod_vvisit_counterBu ay14533
mod_vvisit_counterTüm2125411