.
"24 Temmuz 1923 bu ülkenin doğum belgesidir" PDF Yazdır E-posta

Bu makale 65 defa okunmuştur.

Yazar Sevtap Demirci/Halk Tv   
Pazartesi, 24 Temmuz 2017 15:29

“24 Temmuz 1923 bu ülkenin doğum belgesidir”

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sevtap Demirci, Lozan Antlaşması için, "24 Temmuz 1923 bu ülkenin doğum belgesidir" ifadelerini kullandı.

Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sevtap Demirci, Lozan Antlaşması için “Türkiye’nin doğum tarihi 24 Temmuz 1923’tür”dedi.

Demirci, Lozan Antlaşmasıyla ilgili, “Büyük devletlerin, bugünkü tabiriyle küresel güçlerin, Ankara hükümetinin, yani daha sonra kurulacak olan Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası alanda milli bir devlet olarak hukuken tanınmasını getiren bir belgedir” dedi.

Hürriyet gazetesinden İpek Özbey’in sorularını yanıtlayan Doç. Dr. Sevtap Demirci’nin açıklamaları şöyle:

Bugün Lozan Antlaşması’nın 94. yılı. Neredeyse bir asırdır ‘hezimet mi, zafer mi’ diye tartışılıyor… Beş yılı aşkın süre İngiliz arşivlerini büyük titizlikle araştıran Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sevtap Demirci’ye göre gerçeğin ortaya çıkması için basit bir yöntem yeterli:

“Bir tarafa Osmanlı İmparatorluğu’nu yerle yeksan eden Birinci Dünya Savaşı sonunda Mondros Ateşkesi’ni imzalayıp, arkasından müttefikler tarafından kendisine dikte ettirilen Sevr haritasını koyarsınız.

Yanına da Lozan haritasını… Her iki haritayı mukayese ettiğinizde gerçek görülecektir.

Lozan, kaybettiğimiz, ‘atayurdu’ diye adlandırdığımız Anadolu’yu geri kazandırdı. 1918’de Osmanlı İmparatorluğu fiilen ortadan kalktı. Bir anlamda tabuta koymuşlardı, 1920 Sevr Anlaşması’yla da o tabuta çivi çakıldı.”

-Bugün bir genç karşınıza geçse ve “Bana Lozan’ı anlatın” dese ne dersiniz?

Bir kere derim ki “Sevgili genç arkadaşım, sen nasıl ki doğum tarihini unutmuyorsun, ülkenin doğum tarihini de ezbere bileceksin.

24 Temmuz 1923 bu ülkenin doğum belgesidir.

Bir kuruluş senedidir, ülkenin tapusudur.

Siz sahip olduğunuz evin tapusu olmazsa o evin kendinize ait olduğunu iddia edebilir misiniz, hayır.

Lozan da aynı şeydir.

Olmasaydı, oturduğunuz coğrafyanın size ait olduğunu ispat etmeniz zordu.

Bu Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden ana belgedir.

Büyük devletlerin, bugünkü tabiriyle küresel güçlerin, Ankara hükümetinin, yani daha sonra kurulacak olan Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası alanda milli bir devlet olarak hukuken tanınmasını getiren bir belgedir.

Dolayısıyla bugün her zamankinden daha fazla sahip çıkmak gerekiyor.

-Neden bugün daha fazla sahip çıkmak gerekiyor?

Coğrafyadaki kaygı verici gelişmeleri hepimiz yakından takip ediyoruz. Dolayısıyla, Lozan’ın bize tevdi ettiği sınırlara sahip çıkma gibi bir sorumluluğumuz olduğunu düşünüyorum.

-Lozan bir sulh anlaşması mıydı, yoksa Türkiye’nin rejiminin de konuşulduğu bir masa mı?

Ben incelediğim belgelerde Türkiye’nin rejiminin tartışılmasına tanık olmadım. İngiliz belgelerinin hemen hepsine baktım. Bizdeki yayınlanan belgelerle, telgraflarla mukayeseli olarak da çalıştım. Öyle bir şey görmedim.

Türkiye Lozan’a her anlamda bağımsız bir ülke olarak tanınmak için gitti.

Tabii birinci temel amaç Misak-ı Milli’yi gerçekleştirmekti.

Yani bugünkü Türkiye Cumhuriyeti’nın sınırlarıydı.

mod_vvisit_counterBugün928
mod_vvisit_counterDün1682
mod_vvisit_counterBu hafta16629
mod_vvisit_counterBu ay38939
mod_vvisit_counterTüm1664117