.
CHP VE OYUN İÇİNDE OYUNLAR PDF Yazdır E-posta

Bu makale 2162 defa okunmuştur.

Yazar Abdurrahim Sercan   
Salı, 09 Mayıs 2017 06:26

9. Olağanüstü Kurultayla (22 Mayıs 1999) Genel Başkan seçilen Altan Öymen ve parti yönetimi önce 19 Nisan 1999 da seçimlerden neden başarısız olunduğunu masaya yatırdı.

Zira; partiye kayıtlı üye sayısı iki veya daha fazla yazılan 745.000 üye düştükten sonra 1.957.196 kişi. Halbu ki;1999 seçimlerinde 2.712.051 oy alınmış ve barajın altında kalınmıştı.(%8.72)

Yani üyelerin eşleri veya yakınlarından birileri oy verse baraj aşılıp milletvekili çıkarılacak. (Bu arada yasal nedenlerle üye olmayıp CHP'ye oy verenler hariç)

İşe önce “TÜRKİYE'YE SAHİP ÇIK, KAYDINI YENİLE” sloganıyla yola çıkıldı.

Genel Sekreter Tarhan Erdem’in yönetiminde yeniden bir üye yazılım yönetmeliği hazırlanmış ve 9 aylık çalışma sonunda üye kütükleri 27 Haziran 2000 de Sayın Genel Başkan Altan Öymen tarafından parti meclisinde şu şekilde açıklanmıştı.

Buna göre 1.957.196 üye sayısı 144. 995 sayısına düşüyor.

5 ilin üye sayılarına bir baktığımızda şu sonuçları görüyoruz. İstanbul 22.907 Ankara 18.180 İzmir 8.505 İçel 7.181 ve Hatay 6.439 üye olarak belirleniyor.

Bu arada 15 Aylık Sayın Altan Öymen’in Genel Başkanlığı döneminde en önemli projelerden bir de "HALK İLE BİRLİKTE ÇÖZÜM" projesidir.

CHP bu projeyle bir ilke daha imza atıyor. Tüm illerimizi kapsayacak bir politika üretim sürecinin halk ile birlikte başlatılması öngörülüyor. Tüm CHP örgütleri ve belediyeleri illerinde bulunan sivil toplum kuruluşlarıyla yakın işbirliği yaparak kendi illerinin sorunlarını ve bunlara ait çözüm önerilerini bildiriler haline getirecekler ve bu bildiriler

Türkiye genelinde 12 bölgede yapılacak kurultaylarda ele alınacak. Çalışmalar ilke olarak tüm CHP üyeleri ve ayrıca partiye katkı yapmak isteyenlerle birlikte yürütülecek.

CHP il başkanlıklarının çok büyük bölümü çalışma programlarını hazırlayarak Genel Merkez'e ilettiler. Bu programlarda, toplantılarda ele alınacak konu, çalışmalara hangi kişi ve kuruluşların davet edileceği ayrıntılı biçimde tespit edilmiştir.

İlk bölge toplantısı 11 Mart günü Giresun'da yapıldı. Bu toplantıya gösterilen büyük ilgi bizi gelecek için daha da umutlandırdı. Her ay ortalama 2 bölge toplantısı yapılmak suretiyle Temmuz 2000'de tamamlanacaktır.

Bölge kurultayları, genel başkan ya da genel sekreterin başkanlığında isteyen Parti Meclisi üyelerinin katılımıyla yapılacaktır.

Her kurultayda o yörenin önemli bir sorunu üzerinde uzman bir konuğun konuşmasından sonra bildiriler sunulacaktır.

Toplantılar tüm halka açık olacaktır.

Bu bildiriler "CHP HALK İLE BİRLİKTE ÇÖZÜM ÜRETİYOR" başlıklı kitaplarda toplanacaktır.

Ayrıca İl başkanlıkları parti okulunun temelini oluşturacak Yerel Yönetimler okulları açarak yüzlerce parti üyesi veya CHP’ye gönül verenler bu okullardan 3 aylık bir süre sonunda sertifikalarını almışlar.

Yine birçok ilimizde CHP Gençlik merkezleri açılmış, bunlardan biri İzmir’de benim il sekreterliğim döneminde açılmıştı.

Gençlik merkezlerinde o günün koşullarında bilgisayarlar alınmış, Kitaplıklar kurulmuş, Öğrencilere yönelik çalışma alanlarına öncelik verilmişti.

CHP’nin bu çalışmaları sonucunda bir çok akademisyen, serbest meslek sahipleri, sendikacılar, üniversite öğrencileri kısaca toplumun her kesiminin ilgi odağı olan CHP’ye yeni kayıtlar yapılıyordu.

Bunlar olurken bazı çevreler de boş durmuyorlardı. Özellikle Baykal hizipçiliği yeniden hortlatılmak isteniyor.

Karanlık ilişkiler sonucunda; Altan Öymen hedef tahtasına oturtulmuştu bile. Baykal’la Aydın Doğan arasında başlayan karanlık ilişkiler sonucunda CHP MYK sında çatlaklar oluşmaya başladı. Baykal hizipçiliğine Ertuğrul Günay, Hasan Fehmi Güneş, Fikri Sağlar da katıldı.

Bir nevi genel başkan Altan Öymen’e güvensizlik anlamına gelen Parti Meclisinde azınlığa düşmesi sağlandı.

Bu koşullar altında 30 Eylül 2000 de yapılacak tüzük kurultayı seçimli kurultaya dönüştü.

Seçimlerde 4 aday vardı. Altan Öymen, Deniz Baykal, Hasan Fehmi Güneş ve Sefa Sirmen.

Şimdi seçimden bir gün öncesine dönelim.

29 Eylül 2000 akşamı saat 11.00 Genlebaşkan Altan Öymen’in odasındayız. Odada Genel Başkanımız Altan Öymen, İzmir CHP İl Başkanı Selçuk Ayhan, Celal Doğan ve Ben (Abdurrahim Sercan) seçimler üzerinde konuşuyoruz.

Bu arada odaya Sayın Fikri Sağlar ve bir arkadaşı geldi. Sohbetten sonra Fikri Sağlar “ yarın önemli bir seçim var. Biz 60 parti meclisi için 20 kişiyi siz, 20 kişiyi biz (Hasan Fehmi Güneş, Ertuğrul Günay ve Fikri Sağlar) 20 kişiyi de Murat Karayalçın belirlesin” diye söze başladı.

Genel Başkan Altan Öymen “parti meclisine seçilecek olanların tamamı partimizin değerli üyeleri ve arkadaşlarımız. Siz nasıl istiyorsanız o şekilde yapalım” dedi.

Daha sonra el sıkışarak Fikri Sağlar ve arkadaşı ayrıldı. Bizler de otellerimize gittik.

Seçim günü Fikri Sağlar “BİZ İLKELİ SOLCU!yuz diyerek daha önce anlaştıkları Baykal’ı 2 turda destekleyerek 30 Eylül 2000 kurultayında genel başkan seçtiler.

Baykal genel başkan olur olmaz ekibi ile birlikte ilk iş olarak üye tazım yönetmeliğini değiştiriyor. Bu yetmiyor Bizans oyunları ile İl yönetimlerini düşürüyor. Kendisine biat edecek kişileri İl Başkanı olarak atıyor. Yetmiyor il yönetimi için listeler defalarca değiştiriliyor.

Günümüze geldiğimizde aynı oyunun devamı oynanmaya başlıyor. Yine baş rollerde Baykal, yardımcı olarak ta Muharrem İnce ve Fikri Sağlar.

Hiç heveslenmeyin, her gün AKP’nin yandaş gazetelerinde sizden övünçle söz edilmesi ayıbından kurtulamazsınız. Ha, bir de Vatan Partisinin trollarının sosyal medya da sizleri desteklediklerini de unutmayın.

Abdurrahim Sercan

CHP İzmir eski İl Sekreteri (1998 – 2000)

 

 

Salı, 09 Mayıs 2017 06:30 tarihinde güncellendi
 
 
mod_vvisit_counterBugün1805
mod_vvisit_counterDün2505
mod_vvisit_counterBu hafta1805
mod_vvisit_counterBu ay6787
mod_vvisit_counterTüm2815587