.
VİRGÜL PDF Yazdır E-posta

Bu makale 370 defa okunmuştur.

Yazar Abdurrahim Sercan   
Pazar, 06 Kasım 2016 21:11

viirgul-nedir-virgul-resmi 

VİRGÜL…                       

Aslında bu yazımı 2014 yılının Ocak ayında yazmıştım. 2016 yılının sonuna geldiğimizde; değişen bir şey yok. Aynı hamam aynı tas devam etmektedir.

Bundan 61 yıl önceydi. Nizip Ali Alkan Ortaokulu.

Dersimiz Türkçe.

Öğretmenimiz noktalama işaretlerini öğretiyordu.

Nokta, virgül, iki nokta, noktalı virgül, ünlem işareti v.b gibi.

Her noktalama işaretini de çeşitli örneklemelerle anlatıyordu.

Sırada virgül vardı. Aşağıdaki örneği vermeye başladı.

(Padişah, oğlunun iyi bir eğitim alması için birçok öğretmeni saraya çağırtarak  çocuğunun eğitimi ile ilgilenmelerini emir buyurmuş.

Öğretmenleri de çocuğu üzerinden denetlemek için oğlunun her gün derste öğrendiklerini kendisine de anlatmasını istemişti.

Bir gün çocuk; öğretmenin derste şu tümceyi örnekleme olarak defterlerine yazdırdığını babasına okumuş.)

‘ADAM OL, BABAN GİBİ EŞEK OLMA’ padişah bu tümceyi görünce birden yerinden fırlar çabuk oğlumun öğretmenini bulun ve huzura getirin emrini verir.

Padişahın adamları öğretmeni yaka paça padişahın huzuruna çıkarırlar. Padişah sinirinden yerinde duramıyor devamlı hakaretler yağdırıyor.

Sonunda öğretmene en ağır cezanın verilmesini emrediyor.

Padişah biraz sakinleştikten sonra öğretmen ‘Padişahım doğru bu tümceyi ben yazdırdım’ ama senin oğlan VİRGÜLÜ (,) yanlış yerde kullanmış.

Tümcenin aslı şöyle demiş; “ADAM OL BABAN GİBİ, EŞEK OLMA” tümcesini okumuş.

Birden padişahın bütün sıkıntıları gitmiş ve öğretmenin bir kese altınla ödüllendirilmesini emir buyurmuş.

Bu anlatım belleğime öyle kazınmış ki 61 yıl sonra virgülün ne kadar önemli olduğunu bir kere yine hatırladım.

'Virgül'ün yaşamımızda o kadar önemi büyük ki, bir virgül bir kişiyi ipe de götürür,  en yüksek tepelere de.

Onun için; en onurlu olanı nokta olmak egemenlerin önünde eğilmemek, dik durmak var.

Ama yükselmek mi, Paşa olmak mı, ihale almak mı, milletvekili mi olmak istiyorsunuz, hayal bile edemeyeceğiniz yükseklere tırmanmak istiyorsunuz. Virgül olmalısınız, virgül gibi eğilmelisiniz egemenlerin önünde. Olmadı düğmesiz cüppelerinizi iliklemeye çalışmalısınız.

Yuh olsun, çıkarları için egemenlerin önünde virgül gibi eğilenlere...

Yuh olsun, Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet değerlerine dil uzatan ruh hastalarına…

Abdurrahim Sercan

www.68dayanisma.org

Pazar, 06 Kasım 2016 21:23 tarihinde güncellendi

mod_vvisit_counterBugün256
mod_vvisit_counterDün812
mod_vvisit_counterBu hafta4281
mod_vvisit_counterBu ay32110
mod_vvisit_counterTüm1514385