.
LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASI PDF Yazdır E-posta

Bu makale 1260 defa okunmuştur.

Yazar Abdurrahim Sercan   
Cumartesi, 23 Temmuz 2016 23:02

24 TEMMUZ LOZAN ANTLAŞMASI

Bugün 24 Temmuz 2016.

Sevr antlaşmasını bütünüyle geçersiz kılan,TBMM Ordusu’nun kesin zaferi ve LOZAN Antlaşması ile Türkiye'nin BAĞIMSIZLIĞININ ULUSLAR ARASI TESCİL EDİLİŞİNİN 93.YILI. KUTLU OLSUN.

Bugün 24 Temmuz 2016

Türkiye'nin Bağımsızlığını, Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurduğu Cumhuriyet'e, LOZAN ANLAŞMASI İLE KAZANIMLARIMIZA SAHİP ÇIKMAK, 15 Temmuz'da darbe kalkışmasına, gericiliğe ve her türlü darbe girişimlerine karşı İstanbul – Taksim Meydanında CHP'nin Saat 18.00 de CUMHURİYET ve DEMOKRASİ BULUŞMASI KUTLU OLSUN.

ABD LOZAN'I NEDEN TANIMAZ

Yıl 1923 Lozan Konferansı görüşmeleri, İngiltere'nin çıkardığı zorluklar yüzünden tıkanmak üzere iken ABD aniden Türkiye'ye destek verme kararı alır ve İngiliz Hükümeti anlaşmanın altına imzasını koyar.

Amerika'nın aniden Türkiye'yi desteklemesinin altından, dönemin

bakanlarından Rafet Bey'in ABD yetkilileri ile gizlice imzaladığı CHESTER

Antlaşması çıkar.

Antlaşma TBMM tarafından da onaylanır. Ancak TBMM'nde aceleyle

onaylanan bu anlaşmadan şüphelenen Mustafa Kemal Atatürk, yaptığı

incelemede Chester imtiyaz haklarının Türkiye'nin Aleyhine olduğunu

görüp, anlaşmayı yırtıp çöpe atar ve tanımadığını açıklar.

Bu olayın ardından ABD de LOZAN ANTLAŞMASI'NI tanımadığını dünyaya

ilan eder ve 18 Ocak 1927 günü, Senato'da yapılan oylamada LOZAN'IN

onaylanması reddedilir.

ABD halen Lozan Antlaşmasını tanımamaktadır.

18 Ocak 1927 ABD Senatosu'nda Yapılan Konuşma Metni

Antlaşmaya karşı Amerika'nın tepkisi o kadar büyüktü ki, antlaşma metni

Amerikan senatosuna bir yıl sonra getirilmiştir. (18 Ocak 1927)

Amerikalı senatör Upshow şöyle diyordu:

'Antlaşma, Timurlenk kadar hunhar, Müthiş İvan kadar sefih ve kafatasları piramidi üzerinde oturan Cengiz Han kadar kepaze olan bir diktatörün zekice yürüttüğü politikasının bir toplamıdır.

Bu canavar, savaştan bıkmış bir dünyaya, bütün uygar uluslara onursuzluk getiren bir diplomatik antlaşma kabul ettirmiştir.

Buna her yerde bir Türk Zaferi dediler. Ve eski dünya parlamentolarını bunu

kabule ikna ettikten sonra büyük sermaye grupları, soğukkanlı ticaret erbabı

ve giderek güya bazı din temsilcileri bile Türkiye'yi uygar uluslar masasında, Uluslar arası bir konuk durumuna yücelterek Amerika'yı yüksek ülkülerinden uzaklaştırmada birleştiler'

Mustafa Kemal Atatürk'ün Yırttığı Chester İmtiyazı:

Amiral Chester'in adını taşıyan imtiyaza göre, Amerikalılar, Türkiye

sınırları içinde döşenmiş ve döşenecek tüm demiryolları boyunca, rayların

20 km sağında ve 20 km solunda yer alan arazi şeridinde, bütün yer altı ve yer üstü zenginliklerin tüm haklarını kendilerine verilmesini istemişler,

kurulan şirketin ismini de Osmanlı- Amerikan Şirketi vermişler. Bu şirketin faaliyet sahasında da başta petrol, altın, kömür, krom, bakır, gümüş, cıva, çinko, demir, manganez, gibi maddeler eklemişler.

İşte Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye'nin bağımsızlığına ters düşen, hatta Sevr'deki gibi Türkiye'nin parçalanmasına yol açabilecek bu imtiyazı yırtıp çöpe atmıştır.

Chester Projesi:

Amerikalı emekli Amiral Colby Chester'in aracılığı ile bir ABD-Kanada ortaklık grubu şrketi tarafından hazırlanan, inşa bölgesinin çevresindeki madenleri işletme imtiyazı karşılığında bazı bölgelerde demiryolu ve liman yapımını içeren projeye göre şirket Adana-Yumurtalık, Musul Kerkük ve Samsun bölgelerinde yaklaşık 4400i Km'lik bir demiryolu; Yumurtalık ve Trabzon'a birer Liman inşa edecek buna karşılık olarak da bu bölgelerin çevresindeki 40 km'lik bir kuşak çevresinde bilinen ve sonradan bulunabilecek petrol ve diğer bütün madenlerin 99 yıllığına işletecekti.

Şirket gerek demiryolları ve limanlardan gerekse madenlerin işletiminden elde ettiği kârdan Türk Hükümetine belirli bir pay verecekti..

Chester Projesi ile verilen imtiyaz, Cumhuriyet döneminin ilk yabancı

sermaye yatırım girişimi olması bakımından önemlidir.

Nisan 1923'te Meclis tarafından onaylandıysa da Musul ve Kerkük'ün Lozan Antlaşması ile alınamaması nedeniyle proje uygulamaya konamadı ve Meclis Aralık 1923'te sözleşmeleri feshetti.

Lozan Barış Antlaşmasının Özel Önemini, Mustafa Kemal Belirtmiştir.

Bu Muahedename, Türk Milleti aleyhine, asırlardan beri hazırlanmış ve Sver Muahedesiyle ikmal edildiği zannedilmiş büyük bir suikastın inhidamını ifade bir vesikadır. Osmanlı devrine ait tarihte emsali namesbuk bir siyasi zafer eseridir.”

Sözleriyle belirtmiştir.

Sevr Antlaşmasını Geçersiz Kılan.

Sevr Antlaşması, Osmanlı Ayan ve Mebusan Meclisleri toplanamadıkları için onaylanmamış, bu yüzden de kesinleşmeyerek Proje halinde kalmıştır.

İşin tuhafı Sevr Antlaşması, imza koyan öteki devletlerde onaylanmamış ama yok saymamışlardır. Sevr antlaşmasını bütünüyle geçersiz kılan TBMM Ordusu’nun kesin zaferi ve Lozan Antlaşmasıdır.

Abdurrahim Sercan

CHP İzmir Eski İl Sekreteri

www.68dayanisma.org

Cumartesi, 23 Temmuz 2016 23:15 tarihinde güncellendi
 
 
mod_vvisit_counterBugün302
mod_vvisit_counterDün582
mod_vvisit_counterBu hafta1459
mod_vvisit_counterBu ay10845
mod_vvisit_counterTüm1991284