.
SOL VE SAĞ KEMALİZM KARŞITLIĞINDA BİRLEŞTİ PDF Yazdır E-posta

Bu makale 1029 defa okunmuştur.

Yazar Ahmet Karakuş/abcgazetesi   
Perşembe, 14 Temmuz 2016 20:43

'Türkiye'de sol da sağ da Kemalizmi anlamadı'

"Mustafa Kemal’i sosyalistler anlayamadı ve görüyorum ki hala anlamakta zorlanıyorlar. Bunun başlıca nedeni okumamaları. SOL ve SAĞ Kemalizm karşıtlığında birleşti..."

82 yaşındaki araştırmacı tarihçi ve TKP kurucuları arasında yer alan Ahmet Karakuş, Türkiye'de Kemalizm'in anlaşılamadığını ve burjuvazinin Kemalizmi kendi çıkarları için kullandığını söyledi.

SOL VE SAĞ KEMALİZM KARŞITLIĞINDA BİRLEŞTİ”

"... Şimdi gelelim Kemalist devrime. Mustafa Kemal’i sosyalistler anlayamadı ve görüyorum ki hala anlamakta zorlanıyorlar. Bunun başlıca nedeni okumamaları. Pek çok farklı kaynaktan Mustafa Kemal’i okuduğunuz zaman belki anlarsınız. Sana şu tespiti rahatlıkla yapabilirim; SOL ve SAĞ Kemalizm karşıtlığında birleşti. Türkiye’de eğer bunlar bu derece ileri gidebildilerse SOL kesimin Mustafa Kemal konusundaki çekinceleri yüzünden olmuştur. Karşı devrimi alık alık izlediler. Bunun geçmişteki bazı saplantılarla ve Mustafa Suphi konusuyla da ilişkisi var. Oraya da geleceğim. Burjuvazi Mustafa Kemal’i öyle bir konuma getirdi ki ona artık ulaşamaz durumdayız. Mustafa Kemal önce yüce bir nesne haline getirildi. Sonra dinle barıştırıldı. Olacak iş değil bunu da yaparken yine Atatürkçü çevreyi kullandılar. Burjuvazinin bu yeteneğini takdir etmek zorundayız. Nedir bu yetenek; karşıtını kendi amaçları için kullanmak. Mustafa Kemal tartışmasız bir ateistti. Tartışmasız bir liberalizm karşıtıydı ve en önemlisi Mustafa Kemal antiemperyalistti. Bugünkü Mustafa Kemal figürüne bakın kapitalizmle derdi yok, emperyalizmle derdi yok bu figür yaratılırken burjuvazi sosyalist cenahı pek güzel kullandı. Mustafa Kemal Anadolu’da yapılabilecek en doğru işi yapmıştır. Tek sorunu kadro eksikliği ve yanındaki adamların Osmanlı geleneğinden geliyor oluşuydu. Hatta Şevket Süreyya Aydemir “Tek Adam” kitabında Atatürk’ün şunu ifade ettiğini yazar “Ben bu adamlarla ne yapacağım” Mustafa Kemal devrimi öyle kolay yapmadı. Bin yıl Anadolu insanını kör inançlarla uyuttular ve mahvettiler. Şimdi her şey uzaktan hoş geliyor, devrimin bir günde olup bittiğini sanıyorlar. Tarih bilimine uzak olmaktan kaynaklanıyor bu okuma hataları. Mustafa Kemal’in Suphi’nin öldürülmesi konusunda da bir ilişkisi yok. Zaten akla yatkın bir durum değil..."

 
 
mod_vvisit_counterBugün302
mod_vvisit_counterDün582
mod_vvisit_counterBu hafta1459
mod_vvisit_counterBu ay10845
mod_vvisit_counterTüm1991285