.
DENİZ- YUSUF- HÜSEYİN --- MEKTUPLAR PDF Yazdır E-posta

Bu makale 2930 defa okunmuştur.

Yazar Abdurrahim Sercan   
Perşembe, 08 Mayıs 2014 06:16

DENİZ GEZMİŞ – YUSUF ARSLAN – HÜSEYİN İNAN’IN İDAM GECESİ  (5 MAYIS 1972 SALI) YAZDIKLARI MEKTUPLAR
Halit ÇELENK – İdam Gecesi Anıları- Tekin Yayınları

Aşağıdaki  foroğraf  5 Mayıs 1972 günü çekilmiştir.

Baba
Mektup elinize geçtiği zaman aranızdan ayrılmış bulunuyorum.                     528089_3341748215125_1059849418_n - kopya
Ben ne kadar üzülmeyin dersem yinede üzüleceğinizi biliyorum.
Fakat bu dudumu metanetle   karşılamanı istiyorum. İnsanlar   doğar,  büyür, yaşar,    ölürler,  
Önemli     olan    çok   yaşamak   değil,  yaşadığı süre  içinde   fazla   şeyler  yapabilmektir.
Bu nedenle  ben  erken.  gitmeyi    normal    karşılıyorum.  
Ve   kaldı ki  benden   evvel   giden    arkadaşlarım,  hiç  bir   zaman ölüm  karşısında tereddüt etmemişlerdir.  
Benim  de  düşmeyeceğimden   şüphen   olmasın,   oğlun,  ölüm karşısında aciz  ve  çaresiz   kalmış   değildir.    
0  bu  yola,  bilerek girdi   ve  sonun   da, bu  olduğunu    biliyordu.    
Seninle   düşüncelerimiz   ayrı   ama   beni  anlayacağını   tahmin    ediyorum.  
Sadece   senin   değil,   Türkiye'de   yaşayan    Kürt ve  Türk   halklarının.  da, anlayacağına   inanıyorum.  
Cenazem  için  avukatlarıma  gerekli   talimatı  v erdim.  
Ayrıca  savcıya  da, bildireceğim.   Ankara'da   1969'da  ölen arkadaşım.Taylan Özgür'ün yanına gömülmek istiyorum.
Onun için cenazemi İstanbul'a.  götürmeye   kalkma. annemi  teselli  etmek    sana  düşüyor,    
Kkitaplarımı küçük  kardeşime  bırakıyorum.  Kendisine  özellikle   tembih  et:  
Onun bilim adamı  olmasını    istiyorum,  bilimle uğraşsın ve  unutmasın ki bilimle  
uğraşmak  da, bir  yerde   insanlığa  hizmettir,  
Son  anda   yaptıklarımdan   en ufak  bir pişmanlık   duymadığımı   belirtir  
seni, annemi, abimi ve   kardeşimi devrimciliğimin olanca ateşi ile kucaklarım  
Oğlun Deniz Gezmiş 

Sevgili Babacığım
Bu  mektubu  aldığın   zaman   ben  ebediyen bu  dünyadan göç  etmiş olacağım.
Ne kadar  sarsılacağınızı tahmin ediyorum,
Bir buçuk seneden beri benim  yüzümden  nasıl  üzüntü içinde  oluğunuzu malum.                                
Bu son olayı da metanetle  karşılamanızı sadece  dileyebiliyorum.
Babacığım bu olayda  da, annemin ve Yücel'in senin  tesellilerine ve desteklerine ihtiyaçları çok.
Bununun için ne kadar metin olursan, hem senin sağlığın için,hem de onlar için o kadar iyi olur.
Elbette ki, yıllarca emek verip yetiştirdiğin bir oğulun, bir günde öldürülmesi kolay göğüslenecek bir olay değildir.
Fakat siz benim ne için, kimlere  karşı mücadele verdiğimi biliyorsunuz.
Ben bu açıdan  rahat ve vicdan  huzuru  içinde gidiyorum.  
Sizlerin de bu bakımdan rahat ve  huzur  içinde olduğunuzu ve olacağınızı biliyorum.
Babacığım, annemin  ve  Yücel'in   senin  desteklerine  muhtaç  olduklarını   yukarıda  söylemiştim.
Onları rahat ettirmek için  bütün   gücünü kullanacağından zaten eminim.
Babacığım burada şunu ilave edeyim ki, Yücel'in hastalığından. kendimi sorumlu hissediyorum.
Yücel için her şeyinizi ortaya  koyacağınız konusunda da kuşkum yok.  
Ablamlar için söyleyeceğim; fazla   üzülmesinler, olayın sarsıntıları  geçtikten  sonra normal  hayatlarını devam ettirsinler.
Mehtap'a ne diyeyim... Benim için her zaman bol bol  öpün.
Babacığım, cezaevinde   kalan   arkadaşları ara sıra yoklarsan, hallerini hatırlarını sorarsan çok memnun olurum,
Her birisi  oğlun  sayılır. Dışarıda bizler için. Uğraşan dostlarımı ve dostlarını unutmayacağını biliyorum.
Mektubum   burada  biterken  
sizi,   annemi,  Yücel'i, ablamı, Aziz abiyi, Mehtap'ı hasretle kucaklarım, babacığım...  Sağlıcakla kalın.
                                                                                                                                                                                                                 Hoşça kalın.
                                                                                                                                                                                                               T.Yusuf ARSLAN

Hüseyin İnan ailesine ve akrabalarına yazdığı mektupta şöyle diyor.
Babama,Anneme, Kardeşlerime ve
Yakın   Akrabalarıma,
Söyleyecek  fazla   söz  bulamıyorum.
Bir  insanın  sonunda karşılaşacağı tabii   sonuç, bildiğiniz  sebeplerden dolayı erken karşıma çıktı.
Üzüntü ve  acınızı tahmin ediyorum.
İleride  durumumu  çok daha  iyi  anlayacağınız inancındayım.
Metin olunuz.
Üzüntü ve  acılarınızı  unutmaya   çalışınız.
Bütün varlığımla hepinize  kucak   dolusu selamlar, sevgiler!...
Yazılacak çok şey  var, fakat hem mümkün değil,hem de sırası değil 
Candan   selamlar ... 5 Mayıs 1972                                                
                                                                                        Hüseyin   İNAN
Perşembe, 08 Mayıs 2014 06:41 tarihinde güncellendi

mod_vvisit_counterBugün977
mod_vvisit_counterDün1672
mod_vvisit_counterBu hafta977
mod_vvisit_counterBu ay8438
mod_vvisit_counterTüm2620640