.
12 Mart PDF Yazdır E-posta

Bu makale 2670 defa okunmuştur.

Yazar Abdurrahim Sercan   
Salı, 11 Mart 2014 23:57
Bugün 12 Mart...  
Kapkaranlık bir gün. 
Bugün… 
Evine ekmek almak için bakkala giderken çok yakın bir mesafeden faşist polisler tarafından başından gaz tabancasıyla vurulan ve 269 gün yaşama tutunmak için direnen 15 yaşındaki BERKİN ELVAN 11 Mart günü yaşama veda etti.
Bugün 12 Mart BERKİN ELVANI sonsuzluğa uğurlayacağız. 
Bugün 12 Mart Faşist Darbesinin 43. yılı
Bugün " Balyoz Harekatı" ile DİSK ve TİP’in kapatılması, binlerce gencin, bilim adamının, binlerce aydının, öğretmenlerin ve sendikacıların göz altına alındığı işkence hanelerde işkence edildiği, 80 yaşındaki bilim adamı ve profesöre tuvaletlerin temizletildiği, balyozla buz kırdırıldığı günlerin 43.yılı.
Ve... 
Uyduruk, hukuk dışı mahkemelerde yüzlerce gencin, bilim adamının, öğretmenlerin, askerlerin, sendikacıların yargılandığı mahkum edildiği ve DENİZ GEZMİŞ – YUSUF ASLAN – HÜSEYİN İNAN’IN idam kararlarının verildiği günlerin 43.yılı.
Bugün…
Mahir Çayan, Sinan Kazım Özüdoğru, Hüdai Arıkan, Ertan Saruhan, Saffet Alp, Sabahattin Kurt, Nihat Yılmaz, Ahmet Atasoy, Cihan Alptekin, Ömer Ayna güvenlik güçlerince öldürüldüğünün 42.yılı.
Ülkeyi 12 Mart Faşist Darbesine götüren birçok olaylar var. 12 Mart Faşist Darbesi ile onlarca kitap yazılmış, yüzlerce konferanslar verilmiş, hala da 12 Mart la ilgili yazılar yazılmaktadır.
Ülkeyi 12 Mart’a götüren etkenlerden bir tanesini önemli olduğu için paylaşmak istiyorum.
                                                     ***
12 Mart Muhtırası öncesinde, siyasi partilerin tavır ve tutumlarını sergilemesi bakımından Cumhurbaşkanlığına gönderilen kimi yazıların dikkate alınması gerekiyor. 
Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’a gönderilen Turhan Feyzioğlu imzalı yazıda da bu iki husus öne çıkarılmaktadır. 
Üstelik sınıf kavgası tahrikçiliği, ırk ayrılığı esasına dayanan bölücü ve yıkıcı faaliyetlerle özdeşleştirilen TİP, sadece kurumsal kimliği çerçevesinde suçlanmamakta; ayrıca partiyle hemhal oldukları iddiasıyla kimi kesimlerin resmi dairelerin çatısı altında, üniversite kürsülerinde, dergilerde ve bildirilerde millet bütünlüğünü parçalayıcı kışkırtmalar yaptıkları iddia edilmektedir. 
Türk milleti yerine, Türkiye halkları tabirinin arkasındaki maksadın açık bir bölücülük faaliyeti olduğu öne sürülmekte; TİP’in bu faaliyetlerinin arkasında olduğu ve milletlerarası komünizmin yurtdışındaki merkezlerinin de bulunduğu hususunun altı çizilmektedir.
Güven Partisi TBMM Grubu tarafından Cumhurbaşkanlığı Makamına gönderilen 25.11.1970 tarihli yazı [Cumhurbaşkanlığı Cevdet Sunay Arşivi Yer No: 5/5–27; Fihrist No: 6913], s.1.
KİTAP TANITIMI:
12 Mart Hukuku:
Çarşamba, 12 Mart 2014 00:07 tarihinde güncellendi
 
 
mod_vvisit_counterBugün842
mod_vvisit_counterDün1672
mod_vvisit_counterBu hafta842
mod_vvisit_counterBu ay8303
mod_vvisit_counterTüm2620504