.
G-8 Toplantısı -Fidel'in örüşleri PDF Yazdır E-posta

Bu makale 4284 defa okunmuştur.

Yazar Prens Latina   
Salı, 30 Kasım 1999 02:00
Bilgilendirilmeyenler için - ve ben onlardan biriyim - G-8, Rusya dahil dünyanın en gelişmiş ülke grubu anlamına gelir. 6 gün içinde başlayacak toplantı, dünyayı tehdit eden büyük politik ve ekonomik kriz sebebiyle büyük beklentiler uyandırdı.

 

 

Haber ajanslarına bakalım.

 

Alman haber ajansı DPA, Alman Ulaşım ve Kent Planlama Bakanı Wolfgang Tiefensee’nin “Avrupa Birliği ülkeleri ortak bir stratejide karar kıldı” dediğini bildiriyor.

 

“Doğu şehri Leipzig’de ‘Kentsel Kalkınma ve Bölgesel Birleşme’ şiarı altında resmi olmayan bir konseyde kent planlaması Avrupalı bakanlar toplantısı, çevrenin korunması ve iklim değişikliğini durdurmak için ortak bir strateji geliştirecekler”

 

Tiefensee “Örneğin kıyılarda güçlü kış fırtınaları beklenirken, Avrupa’nın güneyinde yaz sıcaklıklarının altı dereceye kadar artması bekleniyor” uyarısını yaptı.

 

Alman bakan konseyin sonunda “ıspanya’yı tehdit eden kuraklık ve Polanya’da su kıtlığı Avrupa Birliği’nin karşı karşıya olduğu zorluklardan iki tanesi” dedi.

 

Bu arada AFP “Alman Çevre Bakanı Sigmar Gabriel, gelecek G-8 zirvesinde iklim değişikliği konusunda kazanılacak her başarının Amerika Birleşik Devletleri’nin muhalefeti yüzünden ‘çok zor’ olduğuna karar verdi” haberini veriyor.

 

Almanya 6-8 Haziran’da gezegenin en çok sanayileşmiş ülkeleriyle Heiligendamm’da yapılacak zirveye ev sahipliği yapacak.

 

Alman Sosyal-Demokrat bakana göre “Amerika Birleşik Devletleri’nde başka türlü bir küresel ısınma politikası görmek isteyen birçok kişi olmasına rağmen ‘maalesef’ Washington böyle bir tutumu gerçekleştirmeye engel oluyor”.

 

“Alman Başbakan Angela Merkel, bu konuda acilen harekete geçilmesi için ‘güçlü bir sinyal’ verecek; Amerika Birleşik Devletleri yönetimiyse muhalefet sinyallerini arttıracak”

 

ıngiliz haber ajansı Reuters “ABD, toplantıda sunulacak bildiri taslağına göre küresel ısınmaya yol açan karbon emisyonuna daha katı sınırlamalar getirilmesini Sekiz Grubu’nun kabul etmesine dair Alman önerisini reddetti” haberini verdi.

 

Reuters’e göre “Amerika Birleşik Devletleri’nin halen bu beyan edilen taslak hakkında ciddi ve temelden endişeleri var”

 

Amerikalı delegeler “ıklim değişikliğine müdahale bizim tutumumuza tamamıyla ters düşüyor ve kolayca anlaşmaya varamayacağımız ‘kırmızı çizgiler’ çiziyor” açıklamasını yaptılar.

 

Delegeler “Bu belge NıHAı olarak adlandırılıyor, fakat metinde yer alan iklim hakkındaki hiçbir maddeye mutabık değiliz” dediler.

 

“Almanya 2050 yılı için 1990’lardaki seviyenin yüzde 50 altına düşürülerek küresel emisyonları azaltmak ve 2020 için enerji verimliliğini yüzde 20 arttırmak için sıcaklık artışının kontrol altına alınmasında bir anlaşmaya varılmasını istiyor.”

 

“Washington bütün bu hedefleri reddediyor.”

 

Blair dostu Bush’u ikna edeceğini açıklarken, kesin olan tek şey şu sıralar Büyük Britanya’da yapılan üç denizaltıya bir diğerini eklediği; bununla birlikte sofistike silahlar için harcamalar 2,5 milyar dolara yükseldi. Belki birisi Bill Gates tarafından geliştirilen yeni bilgisayar programlarından biriyle eğitim, sağlık ve insanlık kültürü hesabına savaş harcamaları için kullanılan kaynakları hesaplayabilir.

 

George G-8 toplantısında barışı ve insanların gıdasını tehdit eden tehlikeler konusu dahil gerçekten ne düşündüğünü söylemek zorunda. Birisinin ona sorması gerekiyor ve arkadaşı Blair’in tavsiyesiyle onun da yanıtlamaktan kaçmaya çalışmaması gerekiyor.

 

Fidel Castro Ruz

 

29 Mayıs 2007

 

18:45

Pazartesi, 11 Ağustos 2008 16:23 tarihinde güncellendi
 
 
mod_vvisit_counterBugün680
mod_vvisit_counterDün884
mod_vvisit_counterBu hafta3245
mod_vvisit_counterBu ay13753
mod_vvisit_counterTüm2246534