.
Durmak Bilmeyen Takip PDF Yazdır E-posta

Bu makale 4142 defa okunmuştur.

Yazar (16 Mayıs 2008de Granma   
Salı, 30 Kasım 1999 02:00

ELSON CONCEPCIÓN PÉREZ
Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız

 

Her yıl, tüm dünya ezici bir çoğunlukla abluka karşitı oyunu kullandığında, Amerika Birleşik Devletleri de, bu konunun Havana ve Washington arasında iki taraflı bir konu olduğunu söyleyerek Birleşmiş Milletlere rest çekmektedir.

Bu, haykırarak söylenen ve kimsenin yutmadığı bir yalandır, uluslararası topluluk, Küba’ya uygulanan kuşatmanın, pençeleri tüm dünyaya uzanan gerçek bir ekonomik savaş olduğunu tüm açıklığıyla bilmektedir.

Üçüncü ülkelerin vatandaşları ve şirketlerinin, Amerika’nın yaptırımlarından ve baskısından müzdarip olduğu sınırlarını aşan karakteri, birçok şirketin, abluka altındaki bir ulusa zarar vereceğini bilerek, Adayla temaslarını kesmeye kendilerini zorunlu hissettirmektedir.

antilLANA 300 çelik hadde makinesi

Ulusal ekonomideki üretim değeri ve önemi neticesinde en önemli endüstrilerden birisi olan, Antillana Çelik Fabrikası çalışanları, uzun yıllardır kullanılan parçaların yerine konması gereken koruyucu yedek parçalara ulaşamadıkları için hadde makinalarının motorlarını durdurmak zorunda kaldıklarını söylüyorlar.

Peki üretimi durdurma ne anlama gelmekte? Ülkenin konut, hastane, poliklinik, otel ve diğer yapıların inşaa planını yerine getirmesi gerekli temel birçok materyalin üretiminin durması demektir.

Amerikan ablukasının, bu konuyla alakası nedir?

Sideromekanik Endüstri Bakanlığına (SIME) ait ACINOX şirketi satış uzmanı, mühendis Michael Feston’dan bu konuyu açıklamasını istiyoruz.

AntilLANA  şirketindeki koruma paneli önünde mühendis Juan Carlos Torres konuyu aydınlatıyor .

Antillana Çelik fabrikası, motorların durmasına sebep olabilecek bazı teknik zorluklara karşı korunmaya gereksinim duyan motorlarla ilgi ciddi sorunlar mevcuttur.

“Bizleri ilgilendiren konu ise; voltaj, ısı ve diğer faktörlerin değişmesinin sebep olacağı mümkün zararlara karşı motorların korunmasını sağlayan ZIV çok fonksiyonlu dijital koruyucudur.

“ZIV P+C LTD. şTı. Tarafından ıspanya’da üretilen bir yedek parçadır”

 “ACINOX olarak çalışma tarzımız, ürünleri, fiyatın artmasına sebep olan aracıları devreden çıkararak, direkt üreticilerinden almaktır.

 “2006 yılında adı geçen şirketle görüşmelere başladık, önce bizlerden ön ödeme yapmamızı istediler, kabul etmedik, sonuçta paranın %30’su anlaşma imzalandığında ve %70 ise mallar Küba’ya gelince ödeneceğine dair anlaştık.

 “Aramızda bu hususta anlaştıktan sonra, işin yasal kısmına geçtik. Dış ticaret için tesis edilen uygulamalara uygun olarak bir ön sözleşme gönderdik. Başlangıçta bazı zorluklar çıkardılar ama sonunda kabul ettiler. Merkez Bankasının onayladığı ürün siparişini yaptık.  

 “Üreticiye bunu teyit ettikten sonra, bize bir sorun olmadığını ve sekiz hafta içinde teslim edeceklerini bildirdiler”.

BıR KEZ DAHA ABLUKA

Herşey çözümlenmiş gibi görünürken, sadece anlaşma gereğince vaktinde teslimatı yapmaları gerekiyordu.

Mühendis Feston şöyle açıklıyor: “Zaman geçmişti ve anlaşmada öngörülen vakitte teslimatı yapmadıklarını görünce, bir türlü cevaplamadıkları birçok mesak gönderdik.

 “Geçen yıl aralık ayında, Avrupa yapımı olmayan bazı ürünlerin lisanslarıyla ilgili bir sorundan dolayı ekipmanları tedarik edebilecek durumda olmadıklarını belirttikleri, çok da açıklayıcı olmayan bir cevap gönderebildiler”.

ıspanyol şirketinin bu olumsuz cevabını alınca, ACINOX şirketinin ithalat departmanı yeni bir mektup yolladı ve bu mektuba cevapları ise şu şekilde oldu: “... (Hem hardware hem de software düzeyinde) ekipmanlarımızın içeriğindeki bazı Avrupa yapımı olmayan ürünlerin lisanslarıyla ilgili bazı zorluklar mevcuttur ve bu sebepten ötürü, ülkenize uygulanan ambargoya bağlı olarak beraber çalıştığımız Avrupalı olmayan şirketlerle sorun yaşamak istemiyoruz”.

ışte o zaman herşey çok netletmişti: Küba’ya abluka uygulayan, Amerika Birleşik Devletleriyle sorun yaşamamaktan bahsediliyordu.

Oldukça ciddi bir durumla karşı karşıyayız, herhangi bir motordaki zorluk sebebiyle çelik fabrikasının üretimi durdurması sorununun ortaya çıkabileceği Antillana şirketi ürün talebinde bulunmaktadır. Tüm yurtta gerçekleştirilen konut, hastane, okul vb inşaatıyla vücut bulan eşi benzeri görülmemiş bu görev için talep edilen bazı ürünlerin üretiminin yapılamaması anlamına gelmektedir.

Mühendis Feston, başka bir şirket bulma görevini üstlendik, ve sonunda yine bir ıspanyol şirket bulduk, ama abluka yüzünden aynı ekipmanları satmayı reddeden üretici firmanın verdiği fiyat iki katına çıkmaktadır, diye açıklıyor.  

ANTILLANA BEKLıYOR

Granma muhabiri ve fotoğrafçısı olarak Cotorro’daki Antillana Çelik fabrikasına gittik. Bizleri orada, elektrik uzmanı, mühendis, Juan Carlos Torres Barcelo, karşıladı ve şu açıklamayı yaptı:

 “Mevcut protektörler artık çok eskidiler, bu yüzden de gereki kaliteyi garanti edemiyoruz. 250 ve 300 hadde makinaları için motorları korumamız gerekiyor.

“Bir örnek vermek gerekirse, şayet 300 hadde makinesi zarar görürse, 4000 tonluk üretim de etkilenir”.

SONUÇ

Ambargo mu abluka mı?

Cevap: bu bir ekonomik savaş ve durmak bilmeyen bir takiptir.

 

Perşembe, 28 Ağustos 2008 16:11 tarihinde güncellendi
 
 
mod_vvisit_counterBugün674
mod_vvisit_counterDün884
mod_vvisit_counterBu hafta3239
mod_vvisit_counterBu ay13747
mod_vvisit_counterTüm2246527