.
Adnan Menderes'e Öğütler PDF Yazdır E-posta

Bu makale 5365 defa okunmuştur.

Yazar Nazım Hikmet   
Salı, 30 Kasım 1999 02:00

şiirden önce gerekli not:

Nazım Hikmet’in Menderes’i uyaran aşağıdaki şiiri, aslında Tayyip Erdoğan ve avanesi için de bir uyarıdır.

 Aynı şiir, TV ekranlarında boygösteren vıcık vıcık dizilerle, miğde kaldıran sahte dökümanterlerle, yalanların havalarda uçuştuğu sözde tartışma programları aracılığıyla 27 Mayıs’a saldırmaya çalışan sahtekarlar için de bir uyarıdır…

Son günlerde 27 Mayıs’ı küçültmeye, ve Menderes-Bayar gericiliğini, bu büyük toprak sahipleri ile mali-sermaye ortaklığının diktasını yüceltmeye çalışan birtakım cıvık TV dizileri, yalanlarla dolu sahte dökümanterler, ve miğde kaldıran tartışma programları bazı TV kanallarında sık sık boygöstermeye başladılar. Sözde “demokrasiyi” savunan bu adi programların ve cıvık dizilerin, 27 Mayıs’ın Türkiye toplumuna hediyesi olan ülkenin gelmiş geçmiş en demokratik anayasasını görmezden gelmeleri ve bu anayasayı büyük ölçüde budayan faşizan 12 Mart darbesine, ve aynı anayasayı toptan yokedip yerine faşist rejimlere özgü korparativ yapıda bir anayasa getiren 12 Eylül darbesine hiç dokunmamaları, sonderce dikkat çekicidir. Sözkonusu tavırları onların nasıl “demokratlar” olduklarının en açık göstergesidir...

Türkiye toplumunun önünde asıl sorun olarak 12 Eylül Washington darbesinin getirmiş olduğu anti-demokratik düzen dururken, ülkeye demokrasi getiren 27 Mayıs ile uğraşmak, bu işi yapanların gerçek yüzlerini ve niyetleri açıkça ortaya koymaktadır. Aynı kişiler, yüreklerinin derinliklerindeki suçluluk duyguları ve dipsiz korkuları ile, yeni bir 27 Mayıs olursa korkusu ile, gelişmekte olan halk muhalefetini ve özellikle genç askerler arasında geliştiği hissedilen muhalefeti nötralize etmeye çalışmaktadırlar... Daha bundan 7- 8 ay kadar önce büyük bir telaşla, “genç askerler arasındaki kıpırdanmalar hemen tesbit edilmeli ve bunları yapanlar silahlı kuvvetlerden uzaklaştırılmalıdır” diyen Beyaz Saray “oğlanı” eski darbeci Evren, sözkonusu korkuyu en veciz biçimde dile getirmiştir...

Toplumun en aydın unsurlarının, gençliğin ve emekçilerin destekleri ile 27 Mayıs’ı gerçekleştirmiş olan askerlere saldırarak Tayyip Erdoğan iktidarına payanda olmaya çalışanlara uyarıdır aşağıdaki şiir. Bayar-Menderes diktatörlüğünün ayak izlerine basarak, ve faşist 12 Eylül darbesinden güç alarak Türkiye’nin ulusal ekonomisini uluslarüstü tekellere peşkeş çeken, halkın yarattığı tüm değerleri haraç-mezat satışa çıkartan, ve Washington merkezli mali-sermaye güçlerinin faşist diktatörlüğünü “ıslam” kamuflajı ile Türkiye’de yaşama geçirmeye çalışan Tayyip Erdoğan ve avanesine destek olmaya çalışanlar için uyarıdır aşağıdaki şiir.

“Başbakanlıktaki özel kasasından kadın donu çıktığını” bizzat bunu bulan dürüst kişiden dinlediğim Menderes'i, Lüks Nermin müşterisi biryantinli saçlı toprak ağası Menderes’i, ölüleri bile “vatan cephesi” üyeleri olarak “her allahın günü” devlet radyosundan ilanettiren Çiçikov müsvettesi Menderes’i, seçimlerden önce bolkeseden atarak söz verdiği halde işçilere özgür sendikalaşma ve grev hakkını tanımayan Menderes’i, genç anadolu evlatlarını ABD’nin Batı Pasifik’teki yararları için Kore’de ölüme yollayan Menderes’i “büyük demokrat” olarak tanıtmaya çalışan sahtekarların asıl niyetleri ortadadır. Bu sahtekarlar, kendisiyle iletişim kurmaya çalışan ekonomik olarak batmış köylüye “ananı da al git” diyebilen, çatışmalarda ülkeleri için canlarını veren geç askerlerden "kelleler" diye sözedebilen kirli ağızlı Tayyip Erdoğan’ı korumaya çalışmaktadırlar. Aynı kişilerin yeni bir 27 Mayıs’tan şiddetle korktukları, ve Tayyip Erdoğan iktidarını böyle bir kalkışmadan korumaya çalıştıkları rahatça anlaşılmaktadır... 27 Mayıs benzeri veya ondan da ileri bir toplumsal kalkışma günümüzde olurmu olamazmı şu anda bilemem ama, sonunda birgün devranın döneceğini, ve bu halkın ayakları üzerinde doğrularak suçlulardan hesap soracağını çok iyi biliyorum...

Daha devrilmeden beş yıl önce, 1955 yılında Nazım Hikmet’in Menderes’e yapmış olduğu aşağıdaki uyarı, günümüz iktidarı ve onların yardakçıları için de geçerlidir.

Yusuf Küpeli

11 Mayıs 2007

Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız  

Ve Nazım Hikmet’in şiiri: (http://www.siirgen.org/siir/n/nazim_hikmet/gerileyen_turkiye_yahut_adnan_menderese_ogutler.htm  adresinden ödünç alınmıştır.)

Nev York Tayms gazetesi 29 Aralık 1954 tarihli sayısında "Türkiye Geriliyor" başlıklı bir başyazı yayımladı. Bu başyazıda şöyle satırlar var : "O - Adnan Menderes - Basın hürriyetini yok ediyor... Basında kendisini tenkit edenleri hapse atıyor... Siyasi muhalefeti eziyor... Menderes işçilere grev hakkını tanıyacağını vaad etmişti... Halbuki en kısa grevler için işçileri takip ediyor..."
    Ben, Nâzım Hikmet, Nev York Tayms gazetesinin satırları arasında kalan yazıları da okudum. Bu satırların arasındaki satırları aynen aşağıya geçiriyorum.
 

 

GERıLEYEN TÜRKıYE YAHUT
ADNAN MENDERES'E ÖğÜTLER  

şaşkınlığın bu kadarına doğrusu ya pes.
Bindiğin dalı kesiyorsun Adnan Menderes.
ılle de asıp kesmek geliyorsa içinden
Ezmekte devâm et Barışçılar'ı, ama sen
Meselâ Yalçın'ı da tıkıyorsun deliğe
(1)

ıhtiyarcık sana azıcık cilve yaptı diye,
Git, koş, elini öp, af dile, yüzünü güldür,
O, yalnız altın kafeslerde öten bülbüldür.
O, matbaalar yıktırıp kitaplar yaktıran,
(2)

O, büyük demokrat, O, hürriyetçi kahraman,
Moskova'yı atomlayalım diyen insancı...
Kendine acımazsan bize bir parça acı.
A be Adnan Menderes, böyle bir dal kesilmez,
Böyle şaşkınlıkların sonu da iyi gelmez...
şu muhalefetle de alıp veremediğin ne?
Niye öyle hışımla yürüyorsun üstüne?
Kore'ye asker gönderdin de "Hayır" mı dedi?
"Kan aktı hesabı sorulmalıdır!" mı dedi?
Orduyu emrimize verdin, ses çıkardı mı?
"Olmaz olsun" mu dedi Amerikan yardımı?
Feryat mı etti "ıstiklâl elden gitti" diye?
Zavallı, sımsıkı sarılmış demokrasiye :
"Başvekil merasimsiz karşılanmalı" diyor.
(3)

Bir de bazan coşarak "Hayat pahalı" diyor.
Bu aksoylu muhalefeti ezilir görmek
Türkün Batılı dostlarını pek üzüyor pek.
(4)

şaşkınlığın bu kadarına doğrusu ya pes.
Bindiğin dalı kesiyorsun Adnan Menderes.

Hani, her işte bizden örnek alacaktın ya?
Hürriyet nizamına sâdık kalacaktın ya?
Vaadettin tanımadın işçinin grev hakkını.
O hakkı bizim tanıdığımız gibi tanı.
Elli istiyorlarsa ateş aç, sonra beş ver.
Ama ufak tefek grevlerde anlayış göster.
Sendika liderlerinizin birçoğu zaten
bizde olduğu gibi emir alır polisten.
Niye telaşlanıp kaybedersin vekarını?
Hem de kırarsın liderlerin itibarını?
şaşkınlığın  bu kadarına doğrusu ya pes,
Bindiğin dalı kesiyorsun Adnan Menderes.

Senin bindiğin dallar ve bindiğimiz dallar,
Unutma bu dallardan başka asıl ağaç var,
öfkeyle homurdanan yarı çıplak, yarı aç,
bizi silkip atmaya fırsat kollıyan ağaç...

                                                                            1955
(1)
Adnan Menderes tevkif ettiği gazeteciler arasında Hüseyin Cahit Yalçın'ı da hapise attı.
(2)
1945 yılında Tan gazetesi başta olmak üzere birçok gazete, dergi matbaası yıkılıp yağma edilmiş, meydanlarda kitaplar yakılmıştı. Bu faşist sürülerine "ıleri" emrini Yalçın vermişti.
(3)
Burjuva muhalefet gazeteleri ve partileri, Adnan Menderes'e ıstanbul'a filan gelip gidişlerinde merasim yapılmasına itiraz ediyorlar.
(4)
Nev-York Tayms yazısını şöyle bitiriyor: "Bu durum Türkiye'nin Batıdaki dostlarını kederlendirmektedir."

Pazar, 02 Kasım 2014 11:21 tarihinde güncellendi
 
 
mod_vvisit_counterBugün903
mod_vvisit_counterDün1432
mod_vvisit_counterBu hafta5123
mod_vvisit_counterBu ay23003
mod_vvisit_counterTüm2278154