.
Devrimci Gençliğin Milli Cephe Çağrısı PDF Yazdır E-posta

Bu makale 1656 defa okunmuştur.

Yazar Turhan Feyizoğlu'ndan alıntı   
Pazar, 15 Ekim 2017 11:46

 

CEPHE DİYE SON ZAMANLARDA TARTIŞMA YAPILIYOR….

1970 YILINDA DA BU TARTIŞMA VARDI…

BU BİLDİRİYİ YAYINLADIĞI İÇİN DEV - GENÇ GENEL BAŞKANI ATİLA SARP TUTUKLANDI

ve DEV - GENÇ KURULTAYINA KATILMASI ENGELLENDİ. (15 Ekim 1970). 


“DEVRİMCİ GENÇLİĞİN MİLLİ CEPHE ÇAĞRISI.”

1-Türkiyemizi sömürü ve tahakkümüyle karanlıklara boğan emperyalizmi ve işbirlikçilerini tarih sahnesinden silip ülkemizi halkçı ve devrimci bir ülke yapmayı amaçlayan, milli kurtuluşçuluk bayrağını yükseltmek isteyen birçok kuruluş, birçok grup ve birçok kişi var.

Yurtseverliği yüreğinde duyan misakı milliyi gözbebeği gibi koruyan bağımsızlık ve demokrasi için canını veren gençler ve işçiler gibi canını

vermeğe hazır milyonlarcamız var.

2-Eğer biz emperyalizmi ve onun doğal müttefiki gericiliği Türkiye tarihinden silmek istiyorsak bilelim ki, bu kendiliğinden olmayacaktır.

Onu silecek olan, sömürü ve tahakkümünü kıracak olan halkımızın bilinçli ve örgütlü mücadelesidir.

Halkımızın bilinçli ve örgütlü mücadelesi tarihimizin aydınlık yolunda karanlık bir kaya gibi duran emperyalizmi ve işbirlikçilerini yıkıp atacaktır. Çünkü bu, Türkiye devrim tarihinin yeniden yazılmasıdır.

3-Nasıl 1919’ların mücadelesi milli kurtuluşçuların devrimci cephesiyle, İngiliz, Fransız, İtalyan ve onların uşağı Yunan kuvvetlerinin karşı-devrimci cephesi arasında oldu ise 1970’lerin mücadelesi de milli kurtuluşçuların devrimci cephesi ile Amerikan emperyalizmi ve işbirlikçilerinin karşı devrimci cephesi arasındadır. 1970 Türkiye’sinde bu cepheler seçilmeye başlanmıştır.

1919 milli kurtuluş mücadelesi, 1923 Cumhuriyetin ilanı, 27 Mayıs 1960 devrimi çizgisinden sonra gelecek olan bağımsız ve demokratik Türkiye’yi kuracak olan devrimdir.

Türkiye’nin tarih tekerleği Bu yönde dönmektedir. Bunun karşısında gericiler de 1970’lerin Türkiye’sini emperyalizmin at oynattığı gericiliğin azdığı bütün aydınlık kurumlara karşı baskı ve terörün kurulduğu karanlık bir ülke yapmak özlemindedirler.

Atmış oldukları adım da, her geçen gün bu özlemlerini gerçekleştirme yolunda onlar için bir zafer olmaktadır.

Ancak, dünya halklarının boyunduruktan kurtulduğu, zaferin emperyalizmde ve bütün gericilerde olmayıp dünya halklarında olduğu, ezilen ve sömürülen sınıflarda olduğu çağımızda Türkiye’nin geleceği karanlık değil aydınlık olacaktır.

4-Gelecek kuşaklara aydınlık bir Türkiye emanet etmek bütün devrimcilerin ve bütün yurtseverlerin tarihi görevleridir.

Devrim tarihimize bu görevi yerine getiren kuruluşlar, gruplar ve kişiler şerefle geçeceklerdir. Bundan dolayı bütün bu doğruları söylemekle yetinmemeliyiz. Türkiye devrim tarihini yazmak için yalnız kendi örgütlerimizde, yalnız kendi dar çerçevemizde çalışmak yetmemektedir.

Görevimiz bütün çalışmalarımızı geniş halk kitlelerine propaganda, ajitasyon ve eylemlerle benimsetmek, örgütler arası gerçek dayanışmayı kurmak, devrimci mücadeleyi Türkiye topraklarında yaşanılan bir gerçek haline getirmek olmalıdır. Görevimiz, gericilerle gelip geçici zaferlerinin karşısında şaşırmak değil, gericilerin gelip geçici baskısı ve terörleri karşısında susmak değil, tersine daha güçlü ve daha cüretkar çalışmalara girmek, bunun içinde devrimci güç birliğini hızlandırmak, bu yolda ciddi atımlar atmak olmalıdır.

5-Biz, aşağıda imzası bulunan kuruluşlar boşuna şehitler vermediğimizi, yurtsever halkımıza her türlü baskıya rağmen gerçekleri ve aydınlığı boşuna duyurmadığımızı bilerek Devrimci Güç Birliğini kurma yolunda bütün kuruluşları, bütün grupları ve bütün kişileri tutarlı adımlar atmaya davet ediyoruz. Yurtseverleri, devrimci mücadeleyi ve devrimci dayanışmayı toplumun bütün katlarına yaymaya, yeni eylem biçimleri ortaya koyma konusunda öneriler yapmaya, devrimci güç birliği konusunda ortak toplantılar düzenlemeye çağırıyoruz. Şimdiye kadar yapılan bütün ortaklaşa eylemleri ve kurulan bütün ortaklaşa örgütleri yeniden birleştirmeye ve yıkılmayacak bir devrimci güç birliği adımını atmaya davet ediyoruz.
Devrimci selamlarla.
Türkiye Devrimci Gençlik Federasyonu (Dev-Genç), İstanbul Teknik Üniversitesi Öğrenci Birliği, Orta Doğu Üniversitesi Öğrenci Birliği, Ankara Üniversitesi Öğrenci Birliği, Hacettepe Üniversitesi Öğrenci Birliği, Ege Üniversitesi Öğrenci Birliği, TDGF’na bağlı 48 örgüt.” (İleri dergisi, Ekim 1970, sayı:4).

Pazar, 15 Ekim 2017 11:51 tarihinde güncellendi
 
 
mod_vvisit_counterBugün1179
mod_vvisit_counterDün2266
mod_vvisit_counterBu hafta10579
mod_vvisit_counterBu ay15561
mod_vvisit_counterTüm2824361