.
ABD GİZLİ SERVİSİ CIA'NIN KÜRDİSTAN PLANI PDF Yazdır E-posta

Bu makale 5944 defa okunmuştur.

Yazar Alıntı   
Çarşamba, 20 Kasım 2013 10:42

ABD GİZLİ SERVİSİ CIA'NIN
TÜRKİYE’DE “KÜRDİSTAN” KURMA PLANLARININ BELGELERİ
  
KÜRT AZINLIĞI SORUNU

 
         Amerikan Gizli Servisi CIA'nin (dolayısıyla da Amerika Birleşik Devletleri'nin), Türkiye'de yaşayan (Türk ulusunun ortak kültürel değerlerini benimsemeyen, "Ne Mutlu Türk'üm!" diyemeyen) Kürtler aracılığıyla Türkiye'yi bölme planı için ön hazırlık kapsamında yapmış olduğu raporlama çalışmasının bir sayfasını Türkçe çevirisiyle birlikte sizlere sunuyoruz.  Rapor, ABD’nin o yıllarda bile bir Türkiye topraklarında "Kürdistan" kurulması için uğraştığının kanıtı olması açısından da önemli.

Türkçe Çevirisi :
 

GİZLİ

EK A
KÜRTLERİN ÖZELLİKLERİ ve TOPLUMSAL KOŞULLAR

1) Kişisel Özellikler, Dil ve Din

Yüzyıllar boyunca öbür topluluklardan ayrı yaşamış olan Kürtler, kendilerine özgü gelenekler ve farklı bir toplumsal yapı geliştirdi. Ortaçağdan bu yana Kürt olmayanlarla evlilik oldukça kısıtlı bir oranda kaldı. Bu toplumsal ve ırksal ayrışmanın bir sonucu olarak Kürtler, farklı kişilik özelikleri geliştirdi. Kürtler fiziksel olarak komşularından daha uzunlar ve Orta Doğu’da dayanıklılıkları ve güçlü olmalarıyla dikkat çekiyorlar. Özellikle "Batı Kürdistan’daki Kürtler uzun kafalıdır ve komşularının pek çoğunun tersine onların açık renk saçları ve mavi gözleri vardır. Kürt bireylerin aptalca ve siyaseten de zayıf bir görünümleri vardır. Bu görünümler, bir yandan da yanıltıcıdır ve Kürtlerin zor yaşam koşulları içinde toplumsal yaşayışın içinde sık yer alamamalarına ve yalnızlıklarına bağlanabilir. Daha yoğun nüfuslu yerleşim yerlerinde mücadele vermek zorunda kalan Kürtler, resmi eğitim görmemiş olsalar bile oldukça kurnaz hareket edebilmektedirler. Bir azınlık grubundan gelmiş olmalarına karşın –bu onların atalarıyla bağlarını yitirmelerine neden olmuş olsa da- çevre kültürlerce bireysel olarak asimile edilmiş Kürtler büyük başarı göstermişlerdir. İki önemli istisna, Suriye’nin Jelal Baban’ı ve İran’ın Amanullah Ardalan’ıdır ve bunlar ülkelerinde birden çok kabine kurmuş devlet adamlarıdır. Kürtlerin daha güçlü çevre nüfuslarınca asimilasyona karşı direnebilme azimleri bile kendi içinde Kürtlerin iradesinin bir göstergesidir.

Kürtler, artık özellikle Türkiye ve İran’da ülkenin resmi diline aşina olsalar da kendi dillerini konuşmayı sürdürmektedirler. Farsçayla benzerlikler taşıyan Bir Hint-Avrupa dili olan Kürtçe, bazı temel lehçelere ayrılabilse de alt lehçeleri birçok farklılık gösterdiği için gerçekçi bir sınıflandırma yapabilmek zordur. Bu farklılıklara karşın bir yandan da farklı lehçeler konuşan Kürtler, çoğu zaman birbirini anlayabilmektedir.

Kürtçe, ağızdan ağza kuşaklara aktarılmış az sayıda şarkılar ve şiirler dışında bir edebiyattan yoksun, nerdeyse yalnızca bir günlük konuşma dilidir. Bir Kürt alfabesi yoktur ve dil yazıya geçirildiğinde Arap ve daha az sıklıkla da Latin harfleri kullanılmaktadır. Kürtler nerdeyse bütünüyle cahil bir toplumdur ve Kürtleri eğitmek yolunda birtakım adımlar atılmış olsa da bu eğitimin altyapısını hemen her zaman bir başka dil oluşturmaktadır.

***
 
CIA raporunda daha sonra, Kürtlerin, Türkiye, İran, Irak ve Suriye’deki durumları ve "asimilasyona" karşı verdikleri mücadele anlatılıyor. Rapor, ilkel görünmelerine rağmen Kürtlerin isyancı oluşlarına övgüler yağdırılıyor. CIA raporunun ilerleyen sayfalarında, Türkiye’deki Kürt isyanlarından da söz ediliyor ve şu satırlara yer veriliyor:
"1. Dünya Savaşı’nın ardından Kürtler, bağımsızlıklarını kazanacaklardı ancak Mustafa Kemal, Sevr Antlaşması’nı Kurtuluş Mücadelesi'yle çöpe atınca bu gerçekleşmedi."
Raporda daha sonra “Kürdistan”ın sınırlarını gösteren bir haritaya yer veriliyor. İşin ilginci bu haritanın, Kuzey Iraklı Kürt aşiret lideri Mesut Barzani’nin duvarında asılı haritayla hemen hemen aynı olması. Haritada, Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu'su Kürdistan sınırları içinde gösteriliyor.
 

ABD'nin Türkiye'yi Bölüp Vatan Topraklarında Kurdurmayı Planladığı ve Çeşitli Senaryolara Göre Çizilen "Kürdistan" Haritaları

krt h1 kr3 1kr3 2

kr5 1kr5 2

 

ABD'nin, öncelikle Irak'ta ve ardından da Türkiye'nin bütün Doğu ve Güneydoğusu'nu dahil ederek kurmayı amaçladığı "Kürdistan" hayaline ilişkin haritalar...
 
Bu haritalardan, Doğu ve Kuzeydoğu Anadolu'nun bir bölümünün de Ermeni toprağı olarak gösterildigini izliyoruz. Bu küstah haritalar ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) tarafından hazırlanmıştır. Hiçbir zaman gerçekleşmeyecek bu hayallerin yaşatılşması dahi biz Türkleri rahatsız etmektedir.

Vatan topraklarımızdan bir çakıl taşı dahi vermeye asla niyetimiz yoktur. Bunu denemek isteyen olursa bu kararlılığımızı bilerek ve sonuçlarını göze alarak denemelidirler.

Daha uyanmayan ve gerçeklerin farkında olmayan yurttaşlarımızın uyanması için bu iletiyi çevrenize yayınız.

"Asıl önemli olan ve memleketi temelinden yıkan, halkını esir eden, içerideki cephenin suskunluğudur!"
 
Gazi Mustafa Kemal

Çarşamba, 20 Kasım 2013 11:01 tarihinde güncellendi
 
 
mod_vvisit_counterBugün2245
mod_vvisit_counterDün2266
mod_vvisit_counterBu hafta11645
mod_vvisit_counterBu ay16627
mod_vvisit_counterTüm2825427