.
İSLAM ALEMİ İLE İLİŞKİLER PDF Yazdır E-posta

Bu makale 3067 defa okunmuştur.

Yazar Mehmet Bölük/EL TAYYİP kitabı   
Cumartesi, 05 Ekim 2013 10:29


Recep Tayyip ERDOĞAN, Türkiye’nin yerinin Emperyalist Batı değil, 1.5 milyar’lık İslam Alemi olduğunu her fırsatta vurguluyordu. İstanbul Belediye Başkanlığı döneminde bu amaç uğruna Köktendinci İslami Örgütler ile ilişkiler kurdu. Onların toplantılarını BÎT’lerin kaynaklarıyla finanse etti. Tayyip döneminde başlatılan üniversite öğrencilerine burs uygulamasında yabancı uyruklu, İslam ülkeleri pasaportlu öğrencileri unutmadı. İran, Türki Cumhuriyetler ve Arap ülkelerinden binlerce öğrenciye İstanbul halkının cebinden burs verildi.
Müslüman Kardeşler Örgütü...

Mısır’daki aşırı dinci “Müslüman Kardeşler Örgütü” yetkililerinin, çeşitli tarihlerde İstanbul’a geldikleri, Holiday Inn Oteli’nde kaldıkları, otel masraflarının İstanbul Belediyesi BÎT’i ULAŞIM AŞ tarafından ödendiği ve Belediye Başkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ile İştirakler Daire Başkanı Necmi KADIOĞLU’nun bu kişileri ziyaret ederek gizli görüşmeler yaptıkları iddia edildi.
İddiaya göre, Müslüman Kardeşler Örgütü’nün Ürdün

sorumlusu Mohammed ASHMAVEY ile Mısır sorumlusu Haşan HUVAYDİ, 15 Eylül-12 Ekim 1995 ve 12-22 Ağustos 1997 tarihleri arasında Bakırköy sahilindeki Holiday Inn Oteli’nde kalmışlar, paraları da ULAŞIM AŞ ödemişti. Bu iddia öyle sıradan bir ihbar değildi. ULAŞIM AŞ’nin ödediği otel faturaları da ibraz ediliyordu.
Konuyla ilgili olarak 1998 yılında İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişleri ile İstanbul Emniyet Müdürlügü’nün ilgili birimleri Holiday Inn Oteli’nin defter ve mu¬hasebe kayıtlarını inceledi. Yapılan inceleme ve soruşturma sonunda Müslüman Kardeşler Ürdün sorumlusu olduğu iddia edilen Mohammed ASHMAVEY’in otelin 4204 numaralı odasında 2-31 Mayıs 1997 tarihleri arasında kaldığı, otel giderlerinin de ULAŞIM AŞ tarafından ödendiği tespit edildi.
Yapılan araştırmada,ULAŞIM AŞ Genel Müdür Yardımcısı Ömer YILDIZ’m, Mohammed ASHMAVEY’in otel masraflarının kendileri tarafından ödeneceğine dair Holiday Inn Oteli’ne yazdığı resmi yazı da ele geçirildi. Ömer YILDIZ taahhüt etmiş, ödeme ULAŞIM AŞ muhasebe müdürü Tülay Seniye AGAY tarafından yapılmıştı.
Müslüman Kardeşler Örgütü Ürdün sorumlusu Mohammed ASHMAVEY ile Mısır sorumlusu Haşan HUVAYDİ’nin diğer ziyaretlerine ilişkin faturalar zaten iddia sahibi tarafından ibraz edilmişti.
Böylece, Recep Tayyip ERDOĞAN döneminde İstan¬bul Belediyesi ile Mısır’daki aşırı dinci Müslüman Kardeşler Örgütü’nün ilişkileri belgelenmiş oldu.
Ancak, yazılı emri olmaması ve otel müşterilerini ziyaret edenler ile ilgili kayıt tutulmaması nedeniyle Recep Tayyip ERDOĞAN ile ilgili herhangi bir işlem yapılmadı.
ULAŞIM AŞ İstanbul Belediyesi’ne ait bir şirketti ama Türk Ticaret Kanunu’na göre kuralmuştu.İstediği adamın otel parasını öderdi, kim ne diyebilirdi?
İçişleri Bakanlığı dosyayı, olayın 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 1,2,3 ve 7. Maddeleri çerçevesinde incelenmesi için Esenler Cumhuriyet Başsavcılığı’na yolladı. Bu dosyadan bir daha ses seda çıkmadı.
Küçük bir hatırlatma yapalım:
Esenler’de Cumhuriyet Başsavcılığı yok...
Müslüman Topluluklar Birliği...
“5. Müslüman Topluluklar Birliği Konferansı”,
Ekonomik ve Sosyal Araştırma Merkezi tarafından 28-29 Mayıs 1996’ta İstanbul’da düzenlendi. Toplantının açılış konuşmasını RP Genel Başkanı Necmettin ERBAKAN yaptı. Toplantıya zamanın İstanbul Belediye Başkanı Recep Tayyip ERDOĞAN da katıldı.
Pakistan Cemaati İslam lideri Gazi Ahmet HÜSEYİN’in bu toplantıda yaptığı konuşmadaki RP’nin başarsının hilafetin başarısı olacağı sözleri ulusal basında yer aldı.
Söz konusu konferans için değişik Müslüman ülkeler¬den gelen delegeler 5 ile 8 gün arasında İstanbul’da Eresin Oteli’nde ağırlandı. 13.893.000.000 TL’lik (180.000.-$) otel parası ise İstanbul’un doğalgaz dağıtım şirketi İGDAŞ tarafından ödendi.
Recep Tayyip ERDOĞAN’ın belediye başkanlığı döneminde, RP’nin gövde gösterisi yaptığı Müslüman Topluluklar Birliği Konferansı masrafları, doğalgaz parası olarak İstanbul halkının cebinden çıktı.
Uluslararası İslam Birliği Konferansı
Tayyip İslam Dünyası’nın liderliğine kafayı fena takmıştı. 28 Şubat MGK toplantısının üzerinden daha iki ay geçmemişti ki İstanbul’da, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayında “Uluslararası İslam Düşüncesi Konferansı” düzenledi. Kongre giderleri ve yurtdışından gelen konukların masrafları yine İstanbul halkının cebin¬den karşılandı. Ancak konferans 28 Şubat sürecinin etkisiyle olsa gerek beklenen ilgiyi görmedi. Tayyip’in konuşacağı ilk gün bile salonun yandan fazlası boştu. Tayyip konuşmasında İslam Dünyası’nın Batı karşısındaki gerilemesinin tahlilim şöyle yaptı:
“Müslümanlar ne yazık ki sanayi medeniyetinin meydan okumasına anlamlı bir cevap geliştiremedi. Müslümanlar yükselen yeni medeniyet karşısında ye¬nildi. Siyasi istiklallerini kaybetti. Bizim kılıçlarımız, batılıların tüfekleri vardı. Savaş meydanlarında müslümanlar yenilgiyi tatmaya başladı. Ardından kültürel yenilgimiz başladı. Geleneksel Müslüman zihniyeti, sanayi medeniyeti karşısında çaresiz kaldı. Ulemamız içine kapanarak savunmacı pozisyona çekildi. Ulemanın yerini batılı eğitimden geçmiş yeni bir aydın sınıfı aldı. Bu sınıf batı karşısında özür dileyici tavra büründü. Batı¬nın kültürel parlaklığı yeni müslüman aydınların gözlerini kamaştırmıştı. Böylece maddi yenilgi, kültürel bir yenilgiyle iyice pekişti. Batılılaşma serüveni İslam Dünyası’nın kendi içinde bölünmesinin tohumlarını da ekmişti.”
Tayyip böylece İslam Dünyası’nın, Batı karşısındaki yenilgisinin sorumlularının, batıda eğitim görmüş, batıya hayranlık duyan aydınlar olduğunu ilan etmişti.
İki çocuğunu Amerika’da okutan, üçüncüsünü de Amerika’ya gön¬dermeye hazırlanan Tayyip’in tespiti buydu.
(Mehmet BÖLÜK, EL TAYYİP Toplumsal Dönüşüm Yayınları .s.106,107,108,109,110)

Cumartesi, 05 Ekim 2013 10:44 tarihinde güncellendi
 
 
mod_vvisit_counterBugün189
mod_vvisit_counterDün818
mod_vvisit_counterBu hafta189
mod_vvisit_counterBu ay7364
mod_vvisit_counterTüm2144992