.
Küba Dostluk Ziyaretleri PDF Yazdır E-posta

Bu makale 3617 defa okunmuştur.

Yazar ızmir Haber   
Salı, 30 Kasım 1999 02:00
-Küba'nın Ankara Büyükelçisi Ernesto Gomez Abascal ve Eşi ile 68'liler Dayanışma Derneği Başkanı Abdürrahim Sercan, ızmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu Makamında Ziyaret Etti.
Küba Büyükelçisi Abascal, ızmir'e ilk defa geçtiğimiz ızmir Enternasyonal Fuarı nedeniyle geldiğini, ikinci ziyaretinde ise ızmir'i daha yakından tanıma fırsatı bulduğunu belirtti. ızmir ile Havana kentleri arasında kardeş şehir ilişkisi bulunduğunu hatırlatan büyükelçi, iki şehrin Kordon, liman gibi bir çok özellikleriyle benzerlikler gösterdiğini söyledi. Türkiye ve Küba arasındaki sağlam ilişkileri daha da geliştirmek için çalışacaklarını söyleyen Abascal, "ızmir'de üretilen bir çok ürünü satın alıyoruz. Küba ve Türk halkları, farklı kültürlerden de gelseler vatanseverlik, ulusal gurur gibi bir çok noktada buluşuyorlar. Özellikle son zamanlarda, Küba'ya gelen Türk turist sayısında rekor bir artış gözledik. Aramızdaki uzun mesafeye rağmen, Türk turistlerin Latin Amerika'da ilk tercih ettiği ülke Küba oluyor. Türk halkının bize gösterdiği dostane duyguları karşılıklı olarak biz de hissediyoruz" diye konuştu.

Başkan Kocaoğlu ise, Küba Büyükelçisi'ni ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başkan Kocaoğlu, "Anadolu insanının öncülük yaptığı, Ulu Önder Atatürk önderliğindeki Kurtuluş Savaşı tüm mazlum uluslara örnek olmuştur. Biz kurtuluşu, bağımsızlığı, barışı seven ve uğurda mücadele veren halkları destekleyen ve onlara ayrı bir sevecenlikle bakan bir ülkeyiz. Türkiye'de de benim de içinde olduğum 68 kuşağı olarak tanımladığımız ve Küba devriminden etkilenen bir kuşak var. Küba, Türkiye için her zaman gizemli bir ülke olmuştur. Bu ziyaretin, karşılıklı ilişkilerin gelişmesine katkı sağlamasını diliyorum" dedi.

Başkan Kocaoğlu, büyükelçiye üzerinde ızmir Saat Kulesi'nin kabartması bulunan bir tablo armağan ederken, büyükelçi de ülkesinden getirdiği bir şişe şarabı Kocaoğlu'na sundu.

mod_vvisit_counterBugün154
mod_vvisit_counterDün483
mod_vvisit_counterBu hafta4781
mod_vvisit_counterBu ay24431
mod_vvisit_counterTüm1804380