.
Küba Dostluk Günü 14 Ekim 2006 PDF Yazdır E-posta

Bu makale 3887 defa okunmuştur.

Yazar Haber 7 Com   
Salı, 30 Kasım 1999 02:00
Küba'ya giden Türk turist sayısı arttı
Küba'nın Ankara Büyükelçisi Ernesto Gomez Abascal, Türkiye'den Küba'ya giden turist sayısında geçen yıl rekor kırıldığını bildirdi.
 
 

Büyükelçi Abascal, ızmir programı çerçevesinde Vali Oğuz Kağan Köksal'ın ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu makamında ziyaret etti.

 Ziyarette konuşan Büyükelçi Abascal, ızmir ile Havana'nın kardeş şehir olduğunu hatırlatarak, iki kentin birbirine benzeyen pek çok özelliği bulunduğunu ifade etti.

Halkların da vatanseverlik özelliğiyle birbirine çok benzediğini kaydeden Abascal, Küba halkının çok farklı bir kültür olsa da Türk halkını kendisine çok yakın hissettiğini aktardı.

Türkiye'de de kuvvetli bir dostluk ve saygı gördüklerini bildiren Abascal, şöyle konuştu: ''Türk halkının, halkımıza, ülkemize, yönetim sistemimize ve sosyal adaleti koruma çabasıyla verdiğimiz direnişe büyük saygısı var. Türk halkı Küba'nın kültürünü ve insanlarını çok seviyor. Bundan dolayı büyük gurur duyuyoruz. Geçen yıl Türkiye'den Küba'ya giden turist sayısında rekor kırıldı. Türk halkı Latin Amerika'da en fazla Küba'yı ziyaret ediyor. ıki ülke arasında çok fazla mesafe olması ve uçak bileti fiyatlarının çok yüksek olmasına rağmen Türk ziyaretçi sayısı giderek artıyor. Ülkemize gelen Türk ziyaretçiler de dostane duygularla karşılanıyor.'' ızmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu da Türkiye'nin verdiği Ulusal Kurtuluş Savaşı'nın tüm mazlum uluslara örnek olduğunu, Türk halkının kurtuluşu, bağımsızlığı seven ve bunlar için mücadele veren halklara, sevecenlikle baktığını söyledi.

Türkiye'de özellikle 68 kuşağının Küba Devrimi'nden etkilendiğini ifade eden Kocaoğlu, ''Bunlardan biri de benim. 68 gençliğinin bağımsızlık için ülkeye bağlılıkla yürüttüğü saf ve temiz mücadelesini bugün artık herkes kabulleniyor'' diye konuştu. Büyükelçi Abascal Vali Köksal'a Havana purosu, Kocaoğlu'na ise Küba şarabı hediye etti. Ziyaretlerde Büyükelçi Abascal'a 68'liler Dayanışma Derneği ızmir şube Başkanı Abdurrahim Sercan ve bazı dernek üyeleri de eşlik etti.

(aa)

Salı, 18 Temmuz 2017 13:33 tarihinde güncellendi
 
 
mod_vvisit_counterBugün729
mod_vvisit_counterDün786
mod_vvisit_counterBu hafta5140
mod_vvisit_counterBu ay14162
mod_vvisit_counterTüm2038368