.
HARUN KARADENıZ PDF Yazdır E-posta

Bu makale 6904 defa okunmuştur.

Çarşamba, 25 Ağustos 2010 20:19
Harun Karadeniz
(194Sample Image2, Armutlu, Giresun – 15 Ağustos 1975, ıstanbul)

1960′lı yılların devrimci gençlik hareketlerinin öncülerinden biridir.

1962’de ıTÜ ınşaat Fakültesine girdi. Öğrencilik yıllarında Öğrenci Derneği başkanlığı ve ıTÜ Öğrenci Birliği başkanlığı yaptı. Kısa süre içinde anti-faşist oluşumların militan kadrolarına girdi.

Birçok anti-emperyalist eylemin en ön saflarında, boykotlarda, okul işgallerinde kitleleri yönlendiren isimlerden biriydi. Köylü ve işçi direnişlerinin içinde yer aldı.

Dönemin en büyük öğrenci yürüyüşü olan “Özel okullar devletleştirmelidir” yürüyüşünde yer aldı ve kampanyasında etkin rol oynadı.

Eğitim sistemindeki reformları gerçekleştirmek için yapılan üniversite işgallerinden biri olan ıTÜ’nün işgalinde öncü oldu.

Altıncı Filo’yu Protesto Olaylarında etkin rol oynadı ve bu eylemde yakın arkadaşı Vedat Demircioğlu’nu kaybetti. Ancak özelikle bu eylemle birlikte, dönemin diğer öğrenci liderleriyle ve yakın arkadaşlarıyla fikir ayrılığına düştü. Diğer öğrenci hareketi liderlerinden farklı olarak, Gençlik hareketlerinin sınıf hareketinden bağımsız olamayacağını söylüyor ve öğrenci eylemlerini emekçilerle buluşturmak için yoğun çaba sarf ediyordu.

12 Mart Darbesi (1971) sonrası TKP ve Dev-Genç davalarından yargılandı. Dev-Genç davasından tutukluyken hapishanede kansere yakalandı, tedavisine izin verilmedi.

15 Ağustos 1975'de kanserden öldü.

Ölmeden önce Londra'da bir kolu ameliyatla kesilmiş ama hayatı kurtarılamamıştır. Kurtarılamamasının en önemli sebebi ise tedavi için uzun süre yurtdışına çıkış izni verilmemesidir.

Olaylı Yıllar ve Gençlik, Eğitim Üretim ıçindir, Devrimcinin Sözlüğü, Yaşamımdan Acı Dilimler ve Kapitalsiz Kapitalistler gibi dönemi anlatan teorik kitapları kaleme almıştır. En fazla tanınan kitabı, Olaylı Yıllar ve Gençlik ‘de 1968 gençliğini ve deneyimlerini anlatmıştır.
Bir açıklama ekle
Harun Karadeniz (1942, Armutlu, Giresun – 15 Ağustos 1975, ıstanbul) 1960′lı yılların devrimci gençlik hareketlerinin öncülerinden biridir. 1962’de ıTÜ ınşaat Fakültesine girdi. Öğrencilik yıllarında Öğrenci Derneği başkanlığı ve ıTÜ Öğrenci Birliği başkanlığı yaptı. Kısa süre içinde anti-faşist oluşumların militan kadrolarına girdi. Birçok anti-emperyalist eylemin en ön saflarında, boykotlarda, okul işgallerinde kitleleri yönlendiren isimlerden biriydi. Köylü ve işçi direnişlerinin içinde yer aldı. Dönemin en büyük öğrenci yürüyüşü olan “Özel okullar devletleştirmelidir” yürüyüşünde yer aldı ve kampanyasında etkin rol oynadı. Eğitim sistemindeki reformları gerçekleştirmek için yapılan üniversite işgallerinden biri olan ıTÜ’nün işgalinde öncü oldu. Altıncı Filo’yu Protesto Olaylarında etkin rol oynadı ve bu eylemde yakın arkadaşı Vedat Demircioğlu’nu kaybetti. Ancak özelikle bu eylemle birlikte, dönemin diğer öğrenci liderleriyle ve yakın arkadaşlarıyla fikir ayrılığına düştü. Diğer öğrenci hareketi liderlerinden farklı olarak, Gençlik hareketlerinin sınıf hareketinden bağımsız olamayacağını söylüyor ve öğrenci eylemlerini emekçilerle buluşturmak için yoğun çaba sarf ediyordu. 12 Mart Darbesi (1971) sonrası TKP ve Dev-Genç davalarından yargılandı. Dev-Genç davasından tutukluyken hapishanede kansere yakalandı, tedavisine izin verilmedi. 15 Ağustos 1975'de kanserden öldü. Ölmeden önce Londra'da bir kolu ameliyatla kesilmiş ama hayatı kurtarılamamıştır. Kurtarılamamasının en önemli sebebi ise tedavi için uzun süre yurtdışına çıkış izni verilmemesidir. Olaylı Yıllar ve Gençlik, Eğitim Üretim ıçindir, Devrimcinin Sözlüğü, Yaşamımdan Acı Dilimler ve Kapitalsiz Kapitalistler gibi dönemi anlatan teorik kitapları kaleme almıştır. En fazla tanınan kitabı, Olaylı Yıllar ve Gençlik ‘de 1968 gençliğini ve deneyimlerini anlatmıştır.

 
   
Çarşamba, 25 Ağustos 2010 20:22 tarihinde güncellendi
 
 
mod_vvisit_counterBugün1797
mod_vvisit_counterDün2505
mod_vvisit_counterBu hafta1797
mod_vvisit_counterBu ay6779
mod_vvisit_counterTüm2815579