.
AYDIN ETEN PDF Yazdır E-posta

Bu makale 5689 defa okunmuştur.

Pazartesi, 27 Temmuz 2009 06:07
Gültepe'nin efsane Belediye Başkanı, Devrimcilerin sevgili yoldaşı, paylaşımcı, halk önderi, üç kuruşa inançlarını satmayan, MUSTAFA KEMAL'ıN Bursa Nutkunu'ndaki devrimcilere  gösterdiği yoldan sapmayan  sevgili Aydın Erten'in erken ölümü nedeniyle hakkında çıkan yazılar...

Sample Image   AYDIN ERTEN 

11 Ağustos 2000 CUMHURıYET GAZETESı HıKMET ÇETıNKAYA (12 Ağustos 2000)CUMHURıYET GAZETESıHıKMET ÇETıNKAYAPOLıTıKA GÜNLÜğÜHıKMET ÇETıNKAYA

Aydın Erten...Haberi dün sabah Cumhuriyet 'in ızmir Bürosu 'ndan Nüvit Tokdemir verdi:' ' Aydın Erten Ağabey 'i kaybettik!.. ' 'Sustum...Aydın 'ın birkaç aydır Ege Üniversitesi Hastanesi 'nde tedavi gördüğünü biliyordum...Aydın, 58 yaşında kansere yakalanmıştı...Gözlerim doldu...Benim gözü pek arkadaşım Aydın, artık yaşamıyordu...Gültepe Belediye Başkanlığı koltuğuna oturduğunda tam 31 yaşındaydı...60 'lı yılların 'lider ' iydi o!..Öğrenci hareketlerinin içinden gelmiş, CHP Gençlik Kolları 'nda çalışmış, genç yaşta belediye başkanı seçilmişti...ıki yıl önce, zaman zaman gittiğim ızmir 'de karşılaşmıştık. CHP ıl Başkanlığı 'na adaylığını koymuştu...Seçimleri kaybetti...Sonra bir daha karşılaşmadık!..Aydın 'ın ölüm haberi, beni şafağın yolunu aşan suskun akşamlara taşıdı...Dürüst ve onurlu insanlar neden genç yaşta yaşama veda ediyordu? Elbet ölümün yaşı yok!..Aydın 'ın ölüm haberini alınca geçmişe doğru bir yolculuğa çıktım. Atalan ve Göllüce köylerindeki toprak işgallerini anımsadım...Kaç yıl geçmişti aradan? Otuz iki yıl!..Gözlerimi yumdum!.. Martı ölülerini sallayan hüzün denizini , kurulan tuzaklardan kurtulmak için savaşım veren insanları düşündüm...Genç günler artık çok gerilerde kalmıştı. O umudun, umutsuzluğun, hüznün ve sevincin resmi, açması zor bir tomurcuk gülün kaygısı içine gömülmüş gibiydi...Fotoğraflara baktım!..Kimler yoktu ki? Posbıyıklarıyla gülümseyen Aydın, bir belediye başkanı olarak TARış direnişindeydi; Aliağa 'da işçilerle kol kola yürüyordu...Sol rüzgârların ızmir 'in varoşlarında estiği yıllardı...ılkyaz sularının uçarı delikanlısı ,

Hiç sığ sularda boğuşmadı, azgın dalgalarda kulaç attı...Ateşi hiç sönmedi, sevgisi hiç eksilmedi...

Hep serin ve yağmurlu akşamları severdik... ıçimizdeki delice tutkuların boy verdiği yıllardı. Güneş Çatalkaya 'nın üzerinden kaybolduğunda körfez turuncu bir aydınlığa gömülürdü... ıçimizde büyüttüğümüz sevdaları, gökyüzündeki yıldızlarla çoğaltmaya çalıştığımız günlerdi... Kordonboyu 'ndaki meyhanelere dalarak Basmane 'de Tilkilik 'te, Veysel Çıkmazı 'nda kavgalı gürültülü sokaklarda dolaşırdık...

En güzel mekân 'Tam Bağımsız Ali Usta ' nın yeriydi; tükürük köfte, cacık,çoban salata, çılbır baş mönüydü... Rakılar, gazete kâğıtlarına sarılı gelir, gizlice içilirdi... Kimi zaman Cahit Irgat 'tan şiirler okunurdu, kimi zaman yağmur altındayürünürdü...

' 'Birinin bıçak vardı elinde

Birinin beyaz bir gülıkisi de yorgundu

Sokak çocukları halinde

Bıçaklısı bıçağını sapladı

Çiçeklisi çiçeğini koklattı,

Kayboldular meyhaneler içinde,

Kaldırımda gül ve bıçak Kardeş kardeş kaldılar...

' 'Ağustos ve yağmur ...Ağustos ve ölüm...  Bilmem kimi alıp alıp gidiyoruz Behçet Necatigil 'in sığ sulara dönen yorgun gemileri gibi... Bir ses yankılanıyor ama kimse kımıldamıyor karanlıkta... Benim sevgili arkadaşım, dostum Aydın Erten yaşamıyor artık!.. Hani körfez kurşuni bir aydınlıkla parlarken sen çok sevdiğin Cahit Külebi'yi okuyordun, o gençlik yıllarında bilmem anımsıyor musun?

' 'Anladım bu şehir başkadır /

Herkes beni aldattı gitti, /

Anladım bu şehirbaşkadır /

Herkes beni aldattı gitti. /

Yine kamyonlar kavun taşır, /

Fakatiçimde şarkı bitti. ' ' 

Kar beyazı bir sayfaydı yüreğin!.. Kimi zaman bir küheylan kızışırdı gözlerinde... Eski fotoğrafları kenara koydum... Ne dışarıda inceden yağan kar vardı; ne TARış işçileri yağmur altında yürüyordu... Sevginin kaynağı artık derin uykulardaydı... Rahat uyu Sevgili Aydın, güzel ve yiğit insan; rahat uyu, 'yükselen değerler' e yenik düşmeyen, paraya pula yüreğini, düşüncesini satmayan kardeşim!..

**************************************************************

BU DÜNYADAN ERTEN GEÇTı (HÜRRıYET EGE) Bu dünyadan Erten geçti... Macit SEFıLOğLU 

CHP ızmir ıl örgütü 35 yılını partisine adayan Aydın Erten''i kaybetmeninderin üzüntüsünü yaşadı. Erten'in ölümü, birbirinden uzaklaşan insanları dabiraraya getirdi. Erten, bunu yaşarken başarmak istiyordu; ama acımasız doğabuna izin vermedi. ERTEN, bir döneme damgasını vuran 68 kuşağı gençliğin önderi olarak tanındı.ABD karşıtı gösterilerle hafızalarda kalan gençlerin kurduğu talebecemiyetlerinde başkanlık yaptı, eylemlerde en ön sırada yeraldı. EgeÜniversitesi ıktisadi Ticari ılimler Akademisi öğrenciliği döneminde''6\'ncı Filo defol'' eylemleriyle solcuların gözüpek önderiydi. Kim aday olsun? AşAğIYA dönük bıyık, parka, ıspanyol paça pantolon modasının estiği buyıllarda Erten, Gençlik Kolu üyesi olarak kaydını yaptırdığı CHP''de birçokaktif eylemde bulundu. CHP''de Ali Rıza Bodur, Süleyman Genç gibia rkadaşlarıyla fırtına gibi esen Erten''e bu gözüpek tavrı belediye başkanlığını getirdi.

ERTEN, 1973 yılındaki yerel seçimde, Bülent Ecevit''li CHP\'nin Gültepe Belediye Başkanı seçildi. ıl Başkanı Kaya Bengisu döneminde, Adalet Parti''nin kalesi olan Gültepe''de ısmet Uç''a karşı aday gösterildi.  GÜLTEPE''de de CHP''li Erten ile oldukça tartışılacak bir yönetim dönemine başlangıç yaptı. ışgale katıldı TEK''in elektrik direği bağlamayı reddettiği Gültepe''de sahaba kadar işçileriyle birlikte çalışıp direk dikti. TOROS Mahallesi''nde sosyal konut yapılması için halka arsa dağıttı. Kurduğu tesis ile belediye aracılığıyla ekmek üretti, ERTEN bu dönemlerde Söke Atalan''da, Göllüce''de köylünün toprak işgali eylemine katıldı. ALıAğA'daki işçi eyleminin önünde de Erten ve arkadaşları yeraldı. Ne varki, partisinin Gençlik Kolu kongresini bastığı gerekçesiyle CHP''den dört arkadaşıyla birlikte ihraç edildi. Af çıkarıldı 1977''de yeniden seçime gidilecek Gültepe''de CHP''nin Erten''den başkabiriyle seçim kazanamayacağı anlaşılınca. Erten, bu özel afla yeniden aday gösterildi ve Gültepe''de kendisini 12 Eylül''den sonra mahkumiyete götürecek eylemleri gerçekleştirdi. AYDIN Erten, başkanlığının ikinci döneminde devletle birçok kez karşıkarşıya kaldı. Büyük çoğunluğu Tariş''te işçi olan Gültepeli'nin semt direnişinin önünde polise karşı durması, devleti çok kızdırdı. TARış''teki direnişçilere yiyecek götüren, destek veren Erten, birçok gazetede ''Anarşist'' olarak yazıldı. Türkiye''deki çatışma dönemlerinin devrimci Belediye Başkanı Erten, 12 Eylül 1980''de tüm arkadaşları gibiyerini bir askere bıraktı. Erten, Urla Cezaevi'nde 2 yıl sürecek mahkumeyitinde yeniden siyasete dönmenin hesaplarını yaptı. Unvansız siyaset AYDIN Erten, 12 Eylül\'den tam 17 yıl sonra resmen siyaset yapma hakkınıelde etti. Ancak, Erten, baskı döneminde bile ''Ünvansız'' olarak siyaset yaptı. CHP''nin kayıtlı olmasa da her zaman en önemli üyesi oldu. 1998''de ızmir ıl Kongresi''nde ''Başkan'' adayı oldu. Ancak, bir dönem enyakın arkadaşı olan Bülent Baratalı'ya karşı seçimi yitirdi. KAYBETMEK Erten''i hiç üzmedi. Partisine de asla küsmedi. Bir yıl sonra, hedefini TBMM olarak belirleyen Erten, 18 Nisan 1999 seçimlerinde birinci bölgeden milletvekili adayı oldu. Aday sıralamasındaki yerinin çok iyi olmamasına karşın Erten CHP'nin başarısı çalıştı. TÜM CHP'liler gibi Erten de partisinin iktidara gelme hayalini arkadaşları gibi bir dahaki seçime bıraktı. Ancak, bu hayaline Erten'in son ana kadarkabul etmek istemediği rahatsızlığı engel oldu. HASTA yatağında, ''Emek düşmanları sevinmesin bu yatışım yeni birmücadelenin başlangıcıdır'' diyen Erten, bunu anılarda bıraktı. 1998'deki il kongresinde birçok başkan adayı Aydın Erten lehine çekilmişti. ıl örgütünün düzenlediği yemekte adaylar birleştiğini açıklarken, Sinan Karamustafaoğlu, Kemal Karataş, Yüksel Çakmur, Aydın Erten ile gazetecilere açıklama yapmıştı. Aydın Erten ıl Kongresi\'nde Atatürk Spor Salonu'na eşi Ayşegül Erten ilebirlikte girmişti. Rahatsızlığı süresince başucundan ayrılmayan Ayşegül Hanım, Aydın Erten'e siyasi çalışmalarında da hep destek verdi.        *********************************************************************************************

HÜRRıYET EGE MACıT SEFıLOğLU MACıT SEFıLOğLU (HALKA ADANMIş YAşAM)

Halka adanmış yaşam AYDIN Erten 'in yaşama erken vedası CHP 'de büyük üzüntüye neden oldu.Erten, 28 yaşındayken öğrenci liderliğinden halk liderliğine uzanan GültepeBelediye Başkanı göreviyle CHP 'de gönüllere taht kurdu.  MıLıTAN ruhunu hiç kaybetmeyen Erten 'i 1980 sonrası siyasi yasaklı olduğudönemde Kardıçalı Hanı 'ndaki kahvehanede arkadaşlarıyla okey oynarken, otarihte birlikte çalıştığım gazeteci ağabeyim Erkin Usman aracılığıylatanıdım. Gerçek anlamda tanışıklığım ise son yıllarda oldu.  SÖKE 'de toprak işgallerinden gelen bir yaşamını, CHP 'de son dönemde 17 yılyasaktan sonra TBMM 'de sürdürmek istedi. Ancak olmadı. Genel Başkan AltanÖymen, Deniz Baykal başta olmak üzere birçok eski ve yeni CHP 'li Erten 'incenaze törenine katıldı. Törene, Erten 'in mücadele arkadaşlarının yanısıraCHP 'nin en büyük kayıpları arasına giren ''gençler'' de oradaydı. Çünkü,gençler 68 ruhunu koruyan Erten 'i çok severdi.       

AYDIN ERTEN (Turan KARAKAş)

AYDIN ERTEN Aydın Erten deyince aklıma iki isim gelir; Biri Ali Rıza Bodurbiri Gürsoy Özdamar. ıkisi de Aydın 'ıçok severdi. Cenaze töreninde Ali Rıza Bodur 'u uzaktan gördüm.Gürsoy la epeyce dertleştik. Gürsoy 'un gözü yaşlıydı. Titreyen sesiyle:- Aydın da öldü. şuraya bak, dedi. Çenesi ile tabutu işaretediyordu. Evet aydın hiç ölmeyecek gibi yaşıyordu. Sağlıklı, inançlı,umutlu, enerji dolu.Aydın sayısı giderek azalan, "inanç ve hizmet " anlayışınınpolitikacılarındandı. Yoksa niye cezaevinde yatsın? Niye işkence görsün?Aydın, politikada açık ve kesin olarak taraftı. Yoksulda,ezilenden, sömürülenden yana taraftı.Fırsatı olsaydı bu inanç doğrultusunda çok hizmet verebilirdi.Ama gültepe Belediye Başkanlığından sonra hiç hizmet fırsatı olmadı Aydın'ın.1980 den sonra onun payına cezaevi, işkence ve hiç bitmeyenekonomik sıkıntılar düşmüştü.Urla ceza evi günlerinde, o zaman Urla Belediye Başkanı olanBülent Baratalı 'nın fedakarca gösterdiği sevgi ve dayanışmayı hephatırlarım.Aslında 1980 den sonra Turgut Özal la Türkiyede, " Liboşlardevri " başlamıştı. Hem solcu hem en keskin sosyalist, hem büyük sermeye ilesarmaş dolaş, hem sermaye uşaklığı, hem sernayeder, hem vurguncu. Yaniliboş.Bir elinde viski bardağı, lüks sosyatik çevrelerde fing ataneski hızlı solcular, öyle bir "U " dönüşü dönmüşlerdiki... Hepimiz şaşırmışkalmıştık. Aydın bu türlerden hep uzak durdu.Aydın Erten herzaman Altıok 'a sadık kalmıştır.Ben Aydın 'ı severdim. Tıpkı Ali Rıza Bodur, Bülent Baratalı,Gürsoy Özdamar ve diğer dostları gibi...Ancak benim ayrı bir nedenim daha vardı. Ben gece konduyaşamının yıkım korkusunu yaşamıştım. Aydın gecekonduluya suçlu sayan birgözle hiç bir zaman bakmamıştı. Onları insan yerine koydu. Gecekonduolgusunun üzerine sevgi ve dayanışmayla gitti. Hatta yasal bir yapılaşmadüzeni başlatmak için arsa bile dağıttı.Ben de onlardan, gecekondu insanlarından olduğum için Aydın 'ıayrıca severdim.Aydın Belediye Başkanı iken dar günde el tutan bir dost tu.Seçim zamanında kapısını aşındırdığı bir insanın genç yaşta işsizliktenintihar eden karısının ölümünde bir başsağlığı bile dileyemeyecek kadar taşgönüllü değildi.Aydın Adam dı!Güle güle Aydın dostumuz. Güle güle.Turan KARAKAş

DOÇ DR.NURETTıN DEMıRKANSER...KANSER...

Yazının başlığına bakar bakmaz yüzünüz buruştu. Huzursuz oldunuz biliyorum.Olsun yinede yazmak zorundayım. Okudukça daha da hüzünleneceksiniz. Amayaşam gerçeklerle dolu. Yaşam kısa. Kısada olsa. Yaşamak ne güzel. Geçenlerde çok sevdiğimiz yiğit, koca yürekli, can dostumuz, devrimci  Ağabeyimiz Aydın Erten'i yitirdik. Eski Gültepe Belediye Başkanı. Bu dünyadaki tüm olumsuzluklara karşın sonuna dek göğüs gerdi, haksızlıklara karşı haykırdı, direndi. Ama ne varki kansere karşı boynu bükük kaldı, eridi gitti. 12 Eylül Paşaları, soyguncular, dönekler, hapishaneler yıldıramadı onu. Ama kanser gereğini yaptı. Ve tez kopardı bizlerden.Ege Üniversitesi Göğüs Hastanesinde yatarken Kemoterapi sonrası bir ziyaretim sırasında sadece el sallayabildi. Sanki bizlere, tüm sevenlerine veda ediyordu. Vedalaşıyordu. Ha! birde "garibanları, yoksulları, kimsesizleri unutmayın" diyordu. Çabaları, kavgaları bize önder olsun. Can dostumuzu erken yaşta bizden alıp götüren, hem de kısa sürede yok eden bela, hastalık neydi. Gerçekten hiç düşündünüz mü? Akciğer kanseri. Akciğer kanserinin en önemli nedeni sigara. Sigara, insanoğlunun kendi nesli için bulabileceği yada geliştirebileceği en büyük kötülüklerin başında geliyor. Özellikle erkeklerde birinci sırada ölüm nedeni, sigara içen kadınlarda da ölüm sıralamalarında üst sıralara çıkmakta. Özellikle geri kalmış yada kibarcası gelişmekte olan ülkelerde sigara tüketimi pompalanmakta. Başta ABD olmak üzere gelişmiş batı ülkelerinde yıl ve yıl sigara içimi hızla azaltılırken bizim gibi ülkelerde sigara içimi süratle artmaktadır. Reklamlar, yatırımlar var gücüyle   pompalamakta sigara tüketimini.Devlet bu konuda ciddi politikalar   geliştiremiyor. Önemsemiyor. Hangi kahvehaneye gitseniz, sokakta evde            ama her yerde sigara içiliyor. Eğitimle mi ? yoksa yeni önlemlerle mi olur buna  bir dur demeliyiz.Ama önce biz kendi kendimize demeliyiz. Biz   bırakmalıyız. Sigara sadece kanser yapmıyor ki.. Kalp hastalığı, damar tıkanıklığı, bunama, yaşlanmayı hızlandırma, güçsüzlük sadece birkaç tanesi. Bizlerden daha neler neler alıp götürüyor.Sadece kendinize kötülük yapmıyorsunuz,çevrenize, çocuklarınıza ailenize de zara veriyorsunuz.Pasif içiciler  deniliyor bunlara. Onlar da en az sigara içinler kadar tehlikede risk altında. Kaza yapan bir araçta kimin sağ kimin sakat kalacağı önceden bilinebilir mi? Daha da yazmaya çalışsam bu köşem yetmez. Son günlerde güzel bir ilan gördüm. Günde 3 adet sigara içmezseniz bir adet gazete alabilirisiniz. Ne kadar pahalanmış bu meret. Bir yıl sigara içmeseniz, Anadolunun güzel bir kösesine gezi düzenleyebilirsiniz. Ne bileyim yoksul bir çocuğa okul bursu verebiliriz. Evet evet 4 yıl sigara içmediğinizde hem sağlıklı yaşadığınız gibi yaşamınıza aylar ekleniyor. En nemlilerinden biri de egemen güçlere, tröstlere hem sağlığınızla oynamalarına hem de sömürmelerine fırsat vermemiş olursunuz. Olsun domuzdan bir kıl koparmak da kar değil mi? Atilla Serter kardeşim gel şu sigarayı bırakalım. ışe başlamak yolun yarısı derler. Varmısın! Varmısınız!   Yarından tezi yok, sigarayı bırakmaya. Önce bir Özlem gazetesi almaya. Sağlıklı yaşamak hepimizin en büyük ve öncelikli sorumluluğu,önce bunu yerine getirelim. Daha sonra da Aydın Erten Ağabeyimizin bayrağını daha yükseklere taşıyalım. ***********************************************

HEP BıZıM TÜRKÜLERLE YAşAYACAKSIN (YAVUZ BıNGÖL)

Yaşamın her alanını paylaşanNamuslu,dürüst,onurlu yiğit, gözüpek duruşunlabize ağabey,dost,arkadaş oldunSeni yitirmenin acısıI çok sevdiğin türküyü aklıma düşürdü."GAFıL GEÇME şAşKIN BıR GÜN ÖLÜRSÜNDÜNYA KADAR MALIN OLSA BE FAYDA"Dünya kadar malın yoktu amaDüna kadar yüreğin vardı.şair der ki,dünyanın cesur ulusları yoktur.Cesur insanları vardır.Rahat UyuAYDIN ERTENHep bizim türkülerle yaşayacaksın  ************************************************************

AYDIN ERTEN ıÇıN NE DEDıLER (HAKKI KARADENıZ)

CEHENNEM YÜREKLı DOSTUM AYDIN!

Ne vakit Aydın ERTEN'i düşünsem, Ahmet ARıF'in şu dizeleri düşer aklıma:

Dövüşenler de var bu havalarda

El ayak buz kesmiş,

YÜREK CEHENNEM

Umut, dağlara çekilmiş kar altındadır...

Aydın Ertan, kar altındaki ülkemde hiç soğumayan cehennem yüreğiyleumutlarımızın donmasını engelleyenlerden biri idi.Aydınlığın karanlıkla kavgasında, adına yaraşırcasına hep aydınlıktan yanasaf tuttu.O nu unutmayacağız, Unutturmayacağız. ************************************************************

CHP GENEL BAşKANI SAYIN ALTAN ÖYMEN AYDIN ERTEN ıÇıN NE DEDı Genel Başkan Altan Öymen,

Erten`in geçmişinin başarılarla dolu olduğunu belirterek, şöyle dedi:``Halka hizmet yarışını hayatının sonuna kadar sürdürdü. Gençyaşına rağmen partide her kademede görev aldı, belediye başkanlığı yaptı. Onun hizmetleri sonsuza dek CHP ile birlikte yaşayacaktır. Ona CHP GenelBaşkanı olarak hepinizin şükranlarını sunuyorum. Aydın Erten`e, halka hizmetyolunda CHP saflarında yaptığı katkıları ile hatırlayarak, Allah`tan ganigani rahmet diliyorum.``

Aydın Erten anıldı Gültepe Eski Belediye Başkanı Erten'in sevenleri, ölümünün 3'üncü yıldönümünde mezarı başında anma toplantısı yaptı.Aydın Erten için Gültepe Toros Mezarlığı'nda düzenlenen anma törenine CHP ızmir Milletvekilleri Yılmaz Kaya, Ali Rıza Bodur, Erdal Karademir'in yanısıra CHP ızmir ıl Başkanı Alaattin Yüksel, SHP ızmir ıl Başkanı Mustafa Korkmaz, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve partililer katıldı. Törende konuşan CHP ızmir ıl Başkanı Alaattin Yüksel, Aydın Erten'in "68 Kuşağı" nın felsefi anlamda materyalist, ahlaki anlamda idealist öğrenci liderlerinden olduğunu söyledi. Erten'in halk için mücadelesinde mutluluğu aradığını belirten Yüksel, "Gültepe'nin efsane belediye başkanıydı. Mutluluğu, içinden çıktığı halkın kurtuluş mücadelesinde hep aradı. Gözüpek, yılmaz, yiğit devrimciydi. Talancının, vurguncunun, karanlık güçlerin korkulu rüyası oldu. Her yıl kendisiyle birlikte oluyoruz. Aydın hala bölünmüşlüklerimizi, parçalanmışlıklarımızı burada birleştiriyor" dedi. Aydın Erten'in mücadele ettiği karanlık güçlerin şimdi TBMM koltuklarında oturduğunu ifade eden Yüksel Erten'e seslenerek, "3 yılda bir çok şey değişti. Aydın'a onları anlatmamız gerektiğine inanıyorum. ızmir'de senin partin CHP'yi birinci parti yaptık. 16 milletvekilini Ankara'ya yolladık. Bunlar senin sevineceğin şeyler ancak ne yazık ki Türkiye'de halkın iktidarını kuramadık. Senin mücadele ettiğin gerici, karanlık güçler TBMM koltuklarında oturuyorlar. Gırtlağına kadar yolsuzluğa batmış, haklarında zimmeten, kaçakçılıktan dosyalar bulunanlar başbakanlık koltuklarında oturuyorlar. Türkiye'de hala kirli siyaset, kirli mafya, kirli medya ilişkileri devam ediyor. Bunlarla mücademiz bitmeyecek. Sana söz veriyoruz. Bıraktığın yerden mücadeleyi sürdüreceğiz" dedi. ızmir'i Sevenler Platformu Başkanı Sancar Maruflu ise ilericiliği, demokratlığı Erten'den öğrendiklerini belirterek, "Erten, Gültepe'nin en son belediye başkanıdır. 2 dönem başkanlık yaptı. Yol, su, elektrik getirdi. Halka ucuz, ücretsiz ekmek verdi. Ondan çok şey öğrendik. Efsaneydi. 17 yıl siyasi yasaklı kaldı. 2 yıl Urla'da hapis yattı" dedi. Maruflu ayrıca Erten'in hasta yatağında Ali Rıza Bodur'a söylediği şu sözü de hatırlattı: "Emek düşmanları sevinmesin. Yatışım da yeni bir mücadelenin başlangıcıdır." CHP ızmir Milletvekili Ali Rıza Bodur ise yaptığı konuşmada, "Hiçbir şey onu aramızda var etmeye yetmiyor. Onu çok özledik" dedi.
'Mihriban'sız Geçen 3 Yıl1973 ve 1977 seçimlerinde iki kez Gültepe halkının onayını alarak Belediye Başkanı seçilen CHP'li Aydın Erten'in ölüm yıldönümünde dostları, uzun yıllar emek verdiği partili arkadaşları, dün Toros Mezarlığı'nda biraraya geldi. 68 kuşağının gençlik önderlerinden Aydın Erten, 1980 öncesinde gençlerin salon toplantılarının en gözde dizeleri, "Akın var güneşe akın / güneşi zaptedeceğiz, güneşin zaptı yakın" sloganıyla anıldı. Ecevit'li CHP'nin ele avuca sığmaz genci Aydın Erten'in, 1980 öncesinde belediyeciliği sadece klasik hizmetlerden çıkarıp, daha geniş bir alana yayması, kendisinden sonra gelen başkanlara da örnek oldu. 1980'in ardından geçen 17 yıl süren "siyasi yasaklı" döneminin sonlarında tanıdığım Erten, 1998 yılında siyasete CHP'de ikinci kez başlangıç yaptı. ıl Başkanlığı yarışı, milletvekili adaylığı ile Erten, CHP ızmir örgütüne büyük bir hareketlilik getirdi. Erten'in en büyük özelliği siyasette gençler ve kadınları etkilemesiydi. Özellikle gençlere bakışı, onlarla iletişimi dikkat çekiciydi. Erten, öldüğü dönemde bile kendisini 68 gençliği gibi hisseden bir yapıya sahipti. Erten'in gençlerle çabuk iletişim kurabilmesi özelliği ise yaşamının son döneminde CHP'ye bıraktığı en büyük miras oldu.

Maruflu anlattı
Dün Aydın Erten'in yaşamını önce Sancar Maruflu anlattı. Maruflu'nun anlattığı bölüm Erten'in 1980 öncesi yaşamıydı. Ancak, Maruflu'nun bilemediği son dönemi Erten'i hastanede yanlız bırakmayan gençlerden Cenk Özkan anlattı. Hüseyin Mutlu Akpınar ve bazı genç arkadaşları ile hastanede Erten'in son günlerine tanıklık öden Özkan, geçen 3 yıl içerisinde Erten'e özlemini dile getirdi. Bu anlatımda Erten'in yaşama bağlılığını belirten çok önemli ipuçları vardı. "Mihriban" türküsünü hastanedeki yatağında tok sesiyle sık sık söyleyen Erten, kendisine refakat edenlerin moral bozukluklarını giderirdi. Öylesine dirençli davranırdı ki, sanki yataktan kalkıp, mücadelesini sürdürecekmiş gibi. Ancak, ömrüne sığdırmak istediği birçok şeyi yapamadan yaşamını yitirdi. Dün Erten'i CHP yöneticileri ile dostları anmak için buluştu. Bu buluşmada, CHP'li milletvekilleri Ali Rıza Bodur, Yılmaz Kaya, Erdal Karademir'in bulunması dikkat çekti. 16 milletvekilinden birçoğu törende yoktu. CHP il yöneticileri ile belirlenen saatten biraz gecikmeli olarak geldikleri törende hayli dalgın ve düşünceli görünüyordu. Bu arada SHP ıl Başkanı Mustafa Korkmaz başta olmak üzere birçok SHP'li de törene katıldı.Bu arada önemli bir notu da yazmam gerekiyor. Daha önce CHP ızmir ıl Başkanlığı'na ait Web sitesinde Aydın Erten'in yaşamını yansıtan yazıların olduğu "Unutulmayanlar" köşesi, iptal edilmiş. Bu bölümün iptal edilmesinin, parti yöneticilerinin dün törende yaptığı konuşmalarla paralellik sağlamadığına, partilileri ve dostları dikkat çekiyor.
Son Güncelleme ( Pazar, 10 Ağustos 2008 )

Cuma, 31 Temmuz 2009 06:34 tarihinde güncellendi

mod_vvisit_counterBugün384
mod_vvisit_counterDün1170
mod_vvisit_counterBu hafta4048
mod_vvisit_counterBu ay23698
mod_vvisit_counterTüm1803647